To już ostatni moment na złożenie wniosku o 300 plus!

To już ostatni moment dla zapominalskich, którzy w tym roku nie wnioskowali jeszcze o świadczenie „Dobry Start”, czyli popularne 300 plus. Wsparcie w wysokości 300 złotych jest przyznawane jako pomoc w skompletowaniu szkolnej wyprawki

To już ostatni moment na złożenie wniosku o 300 plus!
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 listopada 2022

300 plus tylko do końca listopada

Zdecydowana większość rodziców, którzy są uprawnieni do świadczenia 300 plus, sięgnęło po pieniądze jeszcze w wakacje lub w pierwszych dniach września. Trudno się temu dziwić, bowiem pieniądze co do zasady mają być wsparciem finansowym od państwa w skompletowaniu wyprawki szkolnej.

Jak jednak wskazywało w przeszłości doświadczenie ZUS, zawsze pojawia się całkiem spora grupa uprawnionych, którzy z różnych przyczyn nie wnioskują o tę pomoc w okolicach inauguracji roku szkolnego ale znacznie później. Zgodnie z prawem mają na to czas do 30 listopada. Jeśli zapomną o tym terminie, 300 złotych nieodwracalnie przepadnie. 

Dla kogo „Dobry Start”?

Zgodnie z przepisami świadczenie można otrzymać na każde dziecko od 7. do 20. roku życia. W przypadku osób zniepełnosprawnościami granica ta jest nieco podniesiona. W takim przypadku pieniądze należą się na każde dziecko do 24. roku życia, które uczęszcza na zajęcia w szkole. 

Mobilna aplikacja do składania wniosków o 500 plusMobilna aplikacja do składania wniosków o 500 plusMonika Świetlińska

Kto może złożyć wniosek o „Dobry Start”? 

Zgodnie z ustawą regulującą działanie programu „Dobry Start” wniosek może złożyć rodzic bądź opiekun faktyczny oraz prawny dziecka. To samo dotyczy osób sprawujących pieczę zastępczą nad dzieckiem. Mowa np. o rodzinach zastępczych, lub które prowadzą rodzinny dom dziecka. Te same uprawnienia mają także dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz opiekuńczo-terapeutycznych. 

Ile trzeba czekać na 300 plus?

W przypadku osób uprawnionych, które złożyły wniosek w październiku lub listopadzie, pieniądze na wskazany rachunek bankowy wpłyną w ciągu kolejnych dwóch miesięcy. 

Jak złożyć wniosek o „Dobry Start”?

Od ubiegłego roku wnioski o świadczenia 300 plus można składać jedynie elektronicznie. Do wyboru są 3 opcje: przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), poprzez bankowość elektroniczną, oraz portal Empatia, prowadzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). Od kilku dni istnieje także możliwość złożenia wniosku poprzez aplikację mZUS. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!