Zaświadczenie z Elektronicznego Urzędu Skarbowego. Jaką ma moc prawną?

Zaświadczenie o dochodach lub niezaleganiu w podatkach można bez problemu uzyskać przez internet. Nie ma pieczątki? Nie szkodzi. Krajowa Administracja Skarbowa informuje, że zaświadczenia elektroniczne powinny być traktowane w dokładnie taki sam sposób jak dokumenty papierowe.

Zaświadczenie z Elektronicznego Urzędu Skarbowego. Jaką ma moc prawną?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 listopada 2022

E-Urząd Skarbowy – zaświadczenia elektroniczne

Elektroniczny Urząd Skarbowy nazywany także jako e-US pozwala na odbiór zaświadczeń na swoim koncie w serwisie. Fiskus stawia jeden warunek, trzeba wyrazić zgodę na doręczenie elektroniczne. Podatnicy ceniący sobie wygodę i swój czas z pewnością nie będą mieli z tym problemu. 

E-Urząd Skarbowy z nowym sposobem logowaniaE-Urząd Skarbowy z nowym sposobem logowaniaAnna Malinowska

Zaświadczenia dostępne w e-US

Obecnie w Elektronicznym Urzędzie Skarbowym możemy otrzymać elektroniczne zaświadczenia o wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DF) oraz o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazane w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DFU).

To jednak nie wszystko bowiem za pośrednictwem „wirtualnego” fiskusa możemy otrzymać także zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości (ZAS-W).

Jak wnioskować o zaświadczenie z e-US

Niepodważalną zaletą korzystania z tego rozwiązania jest absolutny brak konieczności odwiedzania urzędu skarbowego. To po pierwsze. Po drugie wirtualni petenci mogą liczyć na skrócony czas oczekiwania na wydanie doświadczenia. Zdaniem Krajowej Administracji Skarbowej, aż 73% zaświadczeń o dochodach oraz 54% zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach wydawanych jest w ciągu kilku minut. Trzecim plusem jest wydawanie zaświadczeń elektronicznych bez konieczności ponoszenia opłaty skarbowej. A zatem oszczędzamy nie tylko czas, ale także pieniądze. 

Moc prawna zaświadczenia elektronicznego

To zdanie z komunikatu KAS jest dla nas kluczowe: Dokument elektroniczny (plik) pobrany z e-US ma taką samą moc prawną jak tradycyjny dokument papierowy”. Kropka. Zatem nie myślmy o tym, że jeśli nie mamy tradycyjnego zaświadczenia z pieczątką i parafką naczelnika, to niczego nie załatwimy. 

Zaświadczenie elektroniczne doręczane na konto podatnika w serwisie jest autoryzowane kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną Szefa KAS lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez upoważnionego pracownika urzędu skarbowego. Warto jednak pamiętać, że możemy posługiwać się nim tylko w elektronicznej wersji. Możemy więc wysłać go e-mailem lub przekazać na nośniku danych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!