Miliardy złotych na odbudowę zabytków

W ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dodatkowo na ochronę dziedzictwa kulturowego zostaną przeznaczone 3 mld złotych – ogłosił premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. 

Miliardy złotych na odbudowę zabytków
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 listopada 2022

Rządowy Program Odbudowy Zabytków

Wicepremier Gliński wspomniał o wejściu naszego kraju w kolejny etap „odważnego rozwoju w obszarze kultury”. Wspomniał o konieczności wzmocnienia tożsamości oraz wspólnoty. 

Program Odbudowy Zabytków kierowany jest w sposób bezpośredni do jednostek samorządu terytorialnego. Jak jednak czytamy w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za pośrednictwem samorządów, pieniądze mogą trafić także do innych podmiotów, które w różny sposób są zobowiązane do opieki nad zabytkami. 

Zabytek archeologiczny na własnej działceZabytek archeologiczny na własnej działceMikołaj Frączak

Mechanizm dofinansowania odbudowy zabytków

Mechanizm dofinansowania w tym programie polega na przyznawaniu środków na realizację zadań inwestycyjnych, które są związane z ochroną zabytków i opieką nad pamiątkami z przeszłości. To oznacza, że pieniądze mogą trafić np. na prace konserwatorskie, restauratorskie, a także prace budowlane przy zabytku.

Finansowanie mogą zdobyć prace prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego. Istnieje także możliwość udzielania dotacji na takie prace.

Ile pieniędzy na odbudowę zabytków?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że opisywane dofinansowanie może wynieść maksymalnie 98% całkowitej wartości inwestycji. To oznacza, że wkład własny w przypadku takich prac musi wynieść co najmniej 2%. Wnioski o wsparcie będzie można składać w specjalnej aplikacji „Polski Ład”, którą udostępni BGK. Mowa o trzech kategoriach finansowych wsparcia: do 150 tysięcy złotych, do 500 tysięcy złotych oraz do 3,5 mln złotych. 

Minister Gliński przypomniał, że w okresie ostatnich siedmiu lat w sposób trwały zwiększono nakłady na kulturę do jednego procenta. Z kolei pulę państwowych pieniędzy przeznaczanych na zabytki zwiększono trzykrotnie. Realizowany przez MKiDN program ochrony zabytków został zwiększony z 80 milionów w 2016 roku do 221 milionów złotych w roku obecnym. Łącznie w ciągu siedmiu lat zrealizowano cztery tysiące projektów dotyczących zabytków – powiedział wicepremier.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!