UOKiK przygląda się umowom PayPal
Prezes UOKiK postawił zarzuty spółce PayPal - poinformował regulator. Zdaniem urzędu firma może stosować „niedozwolone postanowienia umowne we wzorcach umów wykorzystywanych w relacjach z konsumentami”.

- Mikołaj Frączak
- /
- 25 listopada 2022
Wątpliwości UOKiK wobec PayPal
Wątpliwości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów budzą m.in. „niejasne kwestie dotyczące swobody nakładania kar umownych, takich jak blokowanie dostępu do kont, sankcje pieniężne czy wypowiadanie umów” – czytamy w komunikacie.
PayPal (Europe) to firma, która pozwala na płatności na całym świecie. Najprościej rzecz ujmując, mówimy o usłudzeelektronicznego portfela, który jest zintegrowany z rachunkiem bankowym, do którego można podpiąć kartę płatniczą.
UOKiK ostrzega przed Black Friday. Uważaj na te sztuczki!Michał Górecki
Niedozwolone zapisy w umowie?
W opinii szefa UOKiK-u Tomasza Chróstnego, spółka zarejestrowana w Luksemburgu może stosować w swojej działalności niedozwolone postanowienia umowne.
„Zarzuty dotyczą trzech postanowień „Umowy z Użytkownikiem PayPal”: spisu działań zabronionych, listy nakładanych sankcji oraz zakazu korzystania z konta w momencie jego zablokowania bądź zawieszenia” – informuje urząd. Jego prezes ocenia, że treści, które są zawarte we wspomnianym dokumencie, mogą stać w sprzeczności z dobrymi obyczajami oraz doprowadzić do „rażącej dysproporcji” w obszarze praw i obowiązków w relacji konsument-przedsiębiorca.
Brak prostego i zrozumiałego języka
„Umowy, a szczególnie te ich części, które określają negatywne konsekwencje działań zabronionych, muszą być napisane prostym i zrozumiałym, ale przy tym precyzyjnym językiem i opierać się o jednoznacznie określone kryteria. Konsumenci powinni być w stanie przewidzieć konsekwencje podejmowanych działań. Powinni mieć przy tym pewność co do bezpieczeństwa i możliwości korzystania ze swoich środków finansowych.”- twierdzi Tomasz Chróstny. Prezes UOKiK zaznacza, że niedopuszczalne jest „zwolnienie się przez spółkę” z odpowiedzialności, podczas gdy na konsumenta nakładane są dotkliwe sankcje.
Najpierw postępowanie, potem zarzuty
W tym wypadku postępowanie wyjaśniające ciągnęło się przez prawie rok, od grudnia 2021 roku. Obecnie spółka usłyszała zarzuty stosowania niedozwolonych postanowień umownych we wzorcach umów wykorzystywanych w relacjach z klientami. Za takie działanie grozi dotkliwa kara w wysokości do 10% obrotu
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.