Korzystnie z karty płatniczej zmarłego zagrożone wieloletnim więzieniem

Wałbrzyscy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali 45-letnią kobietę, którą podejrzewali o to, że posługuje się kartą kredytową nieżyjącej matki. Jak ustalili mundurowi, kobieta faktycznie płaciła nią za zakupy oraz wykonywała przelewy.

Korzystnie z karty płatniczej zmarłego zagrożone wieloletnim więzieniem
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 listopada 2022

Korzystanie z karty kredytowej zmarłego

45-latka używała karty kredytowej zmarłej matki, m.in. płacąc za zakupy oraz wykonując operacje bankowe, mimo braku uprawień. Policjanci postawili kobiecie zarzuty oszustw. Za takie przestępstwo grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. 

Bank zgłosił aktywność karty osoby zmarłej

Policjanci z Wałbrzycha dowiedzieli się o sprawie od pracownika banku. Okazało się bowiem, że zarejestrowano aktywność karty należącej do osoby, która już nie żyła. Sprawą zajęli się mundurowi i ustalili, że faktycznie kartą kredytową posługiwała się 45-letnia córka zmarłej. 

Kobieta świadomie i bez stosownych uprawnień, pięciokrotnie użyła tej karty, płacąc m.in. za zakupy oraz dokonując przelewów bankowych. Policja ustaliła, że w ten sposób 45-latka z powiatu wałbrzyskiego wydała prawie 3 tysiące złotych. 

Co należy zrobić z kartą kredytową lub płatniczą osoby zmarłej?

Policja z Wałbrzycha przypomina, że po śmieci posiadacza konta, jego rodzinna powinna zgłosić ten fakt do banku, lub do banków, których klientem była osoba zmarła. Trzeba również zwrócić kartę płatniczą takiej osoby. Pieniądze znajdujące się na jego koncie trafią do spadkobierców zgodnie z postanowieniami postępowania spadkowego po jego zakończeniu. Posługiwanie się kartą zmarłej osoby jest przestępstwem” – informują stróże prawa. 

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!