Państwo nadal będzie musiało dopłacać do emerytur i rent

Nie ma złudzeń. Mimo dobrej kondycji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) państwo nadal będzie musiało do niego dopłacać. Co najmniej do 2027 roku. To oznacza, że instrument, z którego m.in. wypłacane są emerytury i renty pozostanie deficytowy.

Państwo nadal będzie musiało dopłacać do emerytur i rent
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 listopada 2022

Prognozy ZUS – państwo musi pomóc

Z najnowszej prognozy ZUS wynika, że w latach 2023-2027 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) nadal pozostanie deficytowy. To oznacza konieczność dalszego wsparcia w formie dotacji z budżetu państwa. 

Jak wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska - na wysokość deficytu rocznego FUS w najbliższych latach wpływać będą deficyty generowane w funduszu emerytalnym i chorobowym oraz nadwyżki w funduszu rentowym i wypadkowym. Należy jednak pamiętać, że fundusze te są różnej wielkości. Dlatego w różnym stopniu wpływają na wynik całego FUS” – wyjaśniła.

Co wpływa na wynik FUS? 

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, fundusz emerytalny odpowiada za 72% ogółu wydatków FUS w 2023 r., fundusz rentowy – za 17,6%, chorobowy – za 8,7%, z kolei wypadkowy – za 1,6%. Prezes ZUS dodała jednak, że pod tym względem nasz kraj wcale nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o kondycję systemu ubezpieczeń społecznych. Deficyty występują bowiem w większość państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zaświadczenie z Elektronicznego Urzędu Skarbowego. Jaką ma moc prawną?Zaświadczenie z Elektronicznego Urzędu Skarbowego. Jaką ma moc prawną?Anna Malinowska


Fundusz emerytalny najbardziej deficytowy

Prognozy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazują, że nadal najbardziej deficytowym pozostanie fundusz emerytalny. „Wchodzimy w czas, kiedy powojenne roczniki wyżu demograficznego osiągają wiek emerytalny i zaczną pobierać świadczenia. Deficyt funduszu emerytalnego – od 2,24 proc. PKB w 2023 r. do 2,95 proc. PKB w 2027 r. – wynika również z ogromnych zobowiązań zaciągniętych przez stary system emerytalny, obowiązujący do 1998 r. Pokolenie pracujące nie jest w stanie sfinansować tych zobowiązań wyłącznie ze składki na ubezpieczenie emerytalne” – wyjaśniłaprof.  Gertruda Uścińska.

Problem z funduszem chorobowym

Państwo będzie musiało także dołożyć na fundusz chorobowy. W jego przypadku mówimy o prognozowanym deficycie na poziomie od 0,25% PKB w 2023 roku do 0,24% PKB w 2027 roku. Warto dodać, że niedobór ten występuje w polskim systemie już od 2010 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!