Państwo nadal będzie musiało dopłacać do emerytur i rent

Nie ma złudzeń. Mimo dobrej kondycji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) państwo nadal będzie musiało do niego dopłacać. Co najmniej do 2027 roku. To oznacza, że instrument, z którego m.in. wypłacane są emerytury i renty pozostanie deficytowy.

Państwo nadal będzie musiało dopłacać do emerytur i rent
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 listopada 2022

Prognozy ZUS – państwo musi pomóc

Z najnowszej prognozy ZUS wynika, że w latach 2023-2027 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) nadal pozostanie deficytowy. To oznacza konieczność dalszego wsparcia w formie dotacji z budżetu państwa. 

Jak wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska - na wysokość deficytu rocznego FUS w najbliższych latach wpływać będą deficyty generowane w funduszu emerytalnym i chorobowym oraz nadwyżki w funduszu rentowym i wypadkowym. Należy jednak pamiętać, że fundusze te są różnej wielkości. Dlatego w różnym stopniu wpływają na wynik całego FUS” – wyjaśniła.

Co wpływa na wynik FUS? 

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, fundusz emerytalny odpowiada za 72% ogółu wydatków FUS w 2023 r., fundusz rentowy – za 17,6%, chorobowy – za 8,7%, z kolei wypadkowy – za 1,6%. Prezes ZUS dodała jednak, że pod tym względem nasz kraj wcale nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o kondycję systemu ubezpieczeń społecznych. Deficyty występują bowiem w większość państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zaświadczenie z Elektronicznego Urzędu Skarbowego. Jaką ma moc prawną?Zaświadczenie z Elektronicznego Urzędu Skarbowego. Jaką ma moc prawną?Anna Malinowska


Fundusz emerytalny najbardziej deficytowy

Prognozy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazują, że nadal najbardziej deficytowym pozostanie fundusz emerytalny. „Wchodzimy w czas, kiedy powojenne roczniki wyżu demograficznego osiągają wiek emerytalny i zaczną pobierać świadczenia. Deficyt funduszu emerytalnego – od 2,24 proc. PKB w 2023 r. do 2,95 proc. PKB w 2027 r. – wynika również z ogromnych zobowiązań zaciągniętych przez stary system emerytalny, obowiązujący do 1998 r. Pokolenie pracujące nie jest w stanie sfinansować tych zobowiązań wyłącznie ze składki na ubezpieczenie emerytalne” – wyjaśniłaprof.  Gertruda Uścińska.

Problem z funduszem chorobowym

Państwo będzie musiało także dołożyć na fundusz chorobowy. W jego przypadku mówimy o prognozowanym deficycie na poziomie od 0,25% PKB w 2023 roku do 0,24% PKB w 2027 roku. Warto dodać, że niedobór ten występuje w polskim systemie już od 2010 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!