Ukraińcy dołożą się do kosztów w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania?
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zgodnie z nowymi przepisami uchodźcy, którzy przebywają w naszym kraju w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, będą uczestniczyli w kosztach zamieszkania i wyżywienia.
- Martyna Kowalska
- /
- 29 listopada 2022
Zmienią się warunki wsparcia uchodźców
Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy ma zmienić warunki wsparcia uchodźców wojennych z terenu Ukrainy, którzy schronili się w Polsce przed działaniami wojennymi ze strony Rosji. Premier zaznaczył, że rząd przygotowuje się na przyjęcie ewentualnej, kolejnej fali uchodźców. Zaznaczył też, że zależy mu na tym, by polscy podatnicy ponosili jak najmniejsze koszty całej operacji.
Ustawa „dookreśla” m.in. wypłatę obywatelom Ukrainy świadczeń rodzinnych. Mowa m.in. o Rodzinie 500 plus oraz Dobrym Starcie 300 plus. Wiadomo też, że w 2023 roku budżet państwa będzie nadal wspierał samorządy w związku z dodatkowymi zadaniami oświatowymi dla ukraińskich dzieci.
Partycypacja Ukraińców w kosztach zamieszkania i zakwaterowania
Nowelizacja ustawy przewiduje, że obywatele Ukrainy, którzy przebywają w naszym kraju w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, będą musieli partycypować w kosztach związanych z zamieszkaniem oraz wyżywieniem. Rozwiązanie to ma pełnić funkcję aktywizacji społecznej.
W przypadku obywateli, których pobyt na terytorium RP przekracza 120 dni, będą musieli pokrywać połowę kosztów pomocy, jednak nie więcej niż 40 złotych za osobę na dobę.
Z kolei Ukraińcy przebywający w Polsce dłużej niż 180 dni, muszą liczyć się z koniecznością ponoszenia 75% kosztów. Nie mogą być one jednak wyższe niż 60 złotych za osobę dziennie.
Powyższe założenia nie będą obowiązywały osób, które nie mogą podjąć pracy np. z powodu niepełnosprawności, wieku, sytuacji życiowej, ciąży czy konieczności sprawowania opieki nad dziećmi.
Liczba bezrobotnych w Polsce spadła poniżej 800 tys.Mikołaj Frączak
Zbiorowe zakwaterowanie i wymóg posiadania numeru PESEL
Możliwość korzystania ze zbiorowego zakwaterowania w czasie dłuższym niż 120 dni będą miały wyłącznie te osoby, które posiadają numer PESEL.
Uszczelnienie świadczeń 500 plus, 300 plus, RKO
W nowej ustawie dookreślone zostaną także kwestie związane z wypłatą świadczeń rodzinnych takich jak 500 plus, 300 plus, Rodzinny Kapitał opiekuńczy. Ponadto ZUS będzie otrzymywał dane z rejestru Straży Granicznej, które dotyczą daty każdego wjazdu i wyjazdu z Polski obywateli Ukrainy. To rozwiązanie pozwoli na automatyczne wstrzymanie wypłaty środków dla osób, które np. powróciły do swojej ojczyzny.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.