Ukraińcy dołożą się do kosztów w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zgodnie z nowymi przepisami uchodźcy, którzy przebywają w naszym kraju w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, będą uczestniczyli w kosztach zamieszkania i wyżywienia. 

Ukraińcy dołożą się do kosztów w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 listopada 2022

Zmienią się warunki wsparcia uchodźców

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy ma zmienić warunki wsparcia uchodźców wojennych z terenu Ukrainy, którzy schronili się w Polsce przed działaniami wojennymi ze strony Rosji. Premier zaznaczył, że rząd przygotowuje się na przyjęcie ewentualnej, kolejnej fali uchodźców. Zaznaczył też, że zależy mu na tym, by polscy podatnicy ponosili jak najmniejsze koszty całej operacji. 

Ustawa „dookreśla” m.in. wypłatę obywatelom Ukrainy świadczeń rodzinnych. Mowa m.in. o Rodzinie 500 plus oraz Dobrym Starcie 300 plus. Wiadomo też, że w 2023 roku budżet państwa będzie nadal wspierał samorządy w związku z dodatkowymi zadaniami oświatowymi dla ukraińskich dzieci. 

Partycypacja Ukraińców w kosztach zamieszkania i zakwaterowania

Nowelizacja ustawy przewiduje, że obywatele Ukrainy, którzy przebywają w naszym kraju w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, będą musieli partycypować w kosztach związanych z zamieszkaniem oraz wyżywieniem. Rozwiązanie to ma pełnić funkcję aktywizacji społecznej. 

W przypadku obywateli, których pobyt na terytorium RP przekracza 120 dni, będą musieli pokrywać połowę kosztów pomocy, jednak nie więcej niż 40 złotych za osobę na dobę. 

Z kolei Ukraińcy przebywający w Polsce dłużej niż 180 dni, muszą liczyć się z koniecznością ponoszenia 75% kosztów. Nie mogą być one jednak wyższe niż 60 złotych za osobę dziennie. 

Powyższe założenia nie będą obowiązywały osób, które nie mogą podjąć pracy np. z powodu niepełnosprawności, wieku, sytuacji życiowej, ciąży czy konieczności sprawowania opieki nad dziećmi. 

Liczba bezrobotnych w Polsce spadła poniżej 800 tys.Liczba bezrobotnych w Polsce spadła poniżej 800 tys.Mikołaj Frączak

Zbiorowe zakwaterowanie i wymóg posiadania numeru PESEL

Możliwość korzystania ze zbiorowego zakwaterowania w czasie dłuższym niż 120 dni będą miały wyłącznie te osoby, które posiadają numer PESEL. 

Uszczelnienie świadczeń 500 plus, 300 plus, RKO

W nowej ustawie dookreślone zostaną także kwestie związane z wypłatą świadczeń rodzinnych takich jak 500 plus, 300 plus, Rodzinny Kapitał opiekuńczy. Ponadto ZUS będzie otrzymywał dane z rejestru Straży Granicznej, które dotyczą daty każdego wjazdu i wyjazdu z Polski obywateli Ukrainy. To rozwiązanie pozwoli na automatyczne wstrzymanie wypłaty środków dla osób, które np. powróciły do swojej ojczyzny. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!