Zaliczki już na kontach rolników. Kiedy reszta płatności?

Około 12,92 mld złotych już jest na kontach rolników. Chodzi o pieniądze wypłacane w postaci zaliczek płatności bezpośrednich i obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za 2022 rok. To jednak nie koniec przelewów od ARiMR – właśnie rusza wypłacanie pozostałych środków.

Zaliczki już na kontach rolników. Kiedy reszta płatności?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 grudnia 2022

Prawie 13 mld zł na kontach rolników

Wypłaty zaliczek dla rolników wystartowały 17 października, a zakończyły się 30 listopada 2022 roku. W tym okresie ponad 10,781 mld zł trafiło w ramach płatności bezpośrednich do nieco ponad 1,2 mln rolników, natomiast ponad 2,143 mld zł to kwota, która w postaci płatności obszarowych z PROW została przelana na konta ponad 847 tys. beneficjentów” – relacjonuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Teraz rozpoczynają się kolejne wypłaty, pozostałej części rolniczych płatności. 

Idea zaliczek dla rolników

W 2022 roku zaliczki były wypłacane na poczet wszelkich płatności bezpośrednich, a także tzw. przejściowego wsparcia krajowego. 

Polscy rolnicy od 2019 r. otrzymują zaliczki na najwyższym poziomie, jaki dopuszcza prawo Unii Europejskiej. W przypadku dopłat bezpośrednich mówimy o 70% całkowitej kwoty, natomiast w zakresie płatności obszarowych PROW, to aż 85% całkowitej dopłaty.

 

Kolejne przelewy dla rolników

Od 1 grudnia 2022 r. ARMiR realizuje przelewy środków z tytułu tzw. płatności końcowych. Nie jest jednak tak, że wszyscy rolnicy otrzymają pieniądze w najbliższym czasie. W tym wypadku oczekiwanie na przelew może potrwać dłużej. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma czas na przekazanie środków aż do końca czerwca 2023 roku.

Ile pieniędzy na dopłaty bezpośrednie

W kampanii i dopłaty bezpośrednie za rok 2022 ubiegało się 1,265 mln polskich rolników. W tym wypadku całkowita pula środków wynosi 16,96 mld złotych. ARiMR sugeruje rolnikom oczekującym na pieniądze, by upewnili się, czy obsługujące ich biura powiatowe Agencji mają właściwe (aktualne) dane na temat numerów kont bankowych.

ARiMR przypomina, że jeśli podany rachunek bankowy jest nieaktywny, nie ma szans na skuteczne przekazanie należnych środków. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!