ZUS: Cudzoziemcy stanowią już 6,5% ubezpieczonych

6,5% — taki odsetek wśród wszystkich ubezpieczonych w ZUS stanowią cudzoziemcy – podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Są to dane na koniec trzeciego kwartału, kiedy legalnie zatrudnionych było w Polsce milion obcokrajowców. Niewykluczone, że dziś mamy do czynienia z jeszcze wyższym odsetkiem.

ZUS: Cudzoziemcy stanowią już 6,5% ubezpieczonych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 grudnia 2022

Obcokrajowcy na polskim rynku pracy

6,5% ubezpieczonych w ZUS to obcokrajowcy. Ich liczba już przekroczyła milion i cały czas dynamicznie rośnie. Dość powiedzieć, że we wrześniu 2022 roku było ich o 23,5% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego – zauważa ZUS. Tylko w ciągu pierwszych 9 miesięcy br. przyrost pracowników z zagranicy wyniósł 19,4%. 

Na ten odczyt z całą pewnością istotny wpływ miała wojna na terenie Ukrainy i napływ uchodźców ze wschodu do naszego kraju. 

Struktura ubezpieczonych obcokrajowców 

Jeżeli rozbijemy dane ZUS na części, dowiemy się, że 59% z tych osób to pracownicy, 2,5% — przedsiębiorcy, a pozostali zostali objęci innymi formami zatrudnienia, np. umową zlecenia. 

Aż 71,2% ubezpieczonych obcokrajowców stanowią obywatele Ukrainy. To aż 4,6% wszystkich ubezpieczonych (łącznie z Polakami!)

Ilu Ukraińców ubezpieczonych jest w Polsce?

Według stanu na 30 września 2022 w ZUS ubezpieczonych było 744.388 obywateli Ukrainy. To oznacza wzrost o 20,7% w stosunku do analogicznego okresu 2021 oraz 18,7% więcej niż na koniec 2021 roku. 

Ukraińcy dołożą się do kosztów w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania?Ukraińcy dołożą się do kosztów w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania?Martyna Kowalska

Więcej obcokrajowców? Dla ZUS to dobra informacja!

Jak wyjaśnia prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska - sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o czym świadczy poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych. Parametr ten pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń. W trzech kwartałach 2022 r. jego wartość wyniosła 84,8 proc. — mówi prof. Uścińska.

Największą część wydatków stanowiły transfery na rzecz ludności w kwocie 222,9 mld zł, obejmujące świadczenia emerytalno-rentowe oraz pozostałe świadczenia. W okresie od stycznia do września wydatki na emerytury i renty finansowane z FUS wyniosły 200,2 mld zł, tj. o 9,4 proc. więcej niż przed rokiem” – wylicza.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!