Ile zarabia święty Mikołaj? W 2022 stawki w górę

Wiadomo nie od dziś, że Święty Mikołaj może sporo zarobić w okresie świątecznym, począwszy od 6 grudnia, skończywszy na zabawach karnawałowych w szkołach i przedszkolach, które trwają do końca stycznia. Jakie są stawki w tym roku?

Ile zarabia święty Mikołaj? W 2022 stawki w górę
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 5 grudnia 2022

Praca świętego Mikołaja

Praca białobrodego nie jest zbyt wymagająca, choć w czasie świąt postać ta jest mocno poszukiwana. Spotkać go możemy nawet w lutym, kiedy organizowane są zabawy choinkowe i karnawałowe w szkołach i przedszkolach.

Najczęściej mężczyźni pełniący tę rolę rozdają prezenty, przechadzają się po centrach handlowych, domach kultury, szpitalach, przedszkolach i szkołach, pozują do zdjęć z najmłodszymi. Pracują też w miasteczkach świątecznych, jarmarkach i targach świątecznych. Niektórzy decydują się na pracę na ulicy, przechadzając się chodnikami jako atrakcja turystyczna.

Jakie stawki?

“Od lat Mikołaj jest niekwestionowanym liderem listy zarobków w zawodach świątecznych. Osoba, która wykonuje tę funkcję może liczyć na zarobki od 25 do nawet 150 zł netto za godzinę pracy. Zazwyczaj niższe stawki otrzymuje Mikołaj pracujący w galerii handlowej, natomiast wyższe można otrzymać za „występ” na firmowej wigilii czy domowej imprezie" - czytamy w raporcie Personnel Service S.A.

Złodziej zabawek złapany dzięki... dwóm nastolatkom!Złodziej zabawek złapany dzięki... dwóm nastolatkom!Anna Malinowska

Choć przyznać trzeba, że wynagrodzenie powyżej 300 złotych nie jest niczym szczególnym w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. To dużo, szczególnie, że całkiem niezły strój można zakupić w internecie za… kilkadziesiąt złotych i na tym niezbędna inwestycja na start się kończy.

Ten wydatek zwróci się już… po pierwszej wizycie. Wśród innych kosztów świętego trzeba doliczyć ewentualny koszt paliwa w przypadku dojazdów do klientów i własny czas — wizyta Mikołaja trwa zazwyczaj od 30 do 45 minut. 

W przypadku Mikołajów uczestniczących w większych imprezach, np. choinkowych przydatne było doświadczenie pedagogiczne oraz zdolności animacji zabawy z najmłodszymi. Ważne, żeby potrafił rozładować stres, który zazwyczaj pojawia się w kontakcie z brodatym gościem w dziwnym stroju, który podobno wszystko wie, a dla tych niegrzecznych dzieci ma przecież rózgę.

Wracając jednak do stawek, warto zauważyć, zwracając uwagę na tegoroczne ogłoszenia, że w sezonie przedświątecznym osoba wcielająca się w Mikołaja  może liczyć na wspomnianą już stawkę do 150 zł za jedną wizytę. 

Ale to zmienia się już przed świętami. Tuż przed nimi, a zwłaszcza w Wigilię stawki idą górę. Ten, który pracuje 24 grudnia w godzinach 15-21 może zarobić około 800 złotych na czysto, a w godzinach 15-22 ponad 1000 złotych, a nawet 2 tys. zł.

Sezon na Mikołaja – kiedy?

Długość sezonu na Mikołaja zależy od regionu. 

Małopolska, Śląsk Cieszyński: O ile św. Mikołaj przynosi prezenty w nocy z 5 na 6 grudnia, to w Boże Narodzenie zastępuje go… Aniołek (zazwyczaj niewidzialny)

Wielkopolska, Kujawy, Kaszuby, Pomorze Zachodnie: Mikołaj obdarowuje dzieci 6 grudnia. W Boże Narodzenie robi to Gwiazdor.

Inflacja zwalnia? Optymistyczne dane za listopadInflacja zwalnia? Optymistyczne dane za listopadAnna Malinowska

Górny Śląsk, Opolszczyzna: Święty Mikołaj pracuje tylko 6 grudnia. W święta zgodnie z tradycją, prezenty znajdowane pod choinką przynosi „Dzieciątko”.

Dolny Śląsk, Kielecczyzna: Mikołaja można spotkać zarówno 6 grudnia jak i w Boże Narodzenie. Często jednak prezenty znajdowane pod choinką pochodzą od „Gwiazdki” (określenie prezent na Gwiazdkę).

Nie zmienia to faktu, że osoba odgrywająca rolę św. Mikołaja może pracować nawet do… lutego (!)  Wszystko za sprawą organizowanych w wielu zakładach pracy czy szkołach tzw. zabaw choinkowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!