Inflacja zwalnia? Optymistyczne dane za listopad

Jest wstępny odczyt inflacji za listopad 2022. Według danych GUS dynamika wzrostu cen lekko wyhamowała, osiągając poziom 17,4%. 

Inflacja zwalnia? Optymistyczne dane za listopad
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 listopada 2022

Inflacja – są powody do optymizmu?

Z pewnością ta informacja może zostać zaliczona do optymistycznych, tym bardziej, że to pierwszy spadek inflacji od lutego 2022 roku. Wtedy jednak mieliśmy do czynienia z nieco „sztucznym” efektem wynikającym z wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej, która złagodziła wzrosty cen. Potem wojna w Ukrainie i perturbacje w krajowej i globalnej gospodarce, w tym na rynku energii, zrobiły swoje. 

W ocenie ekspertów, trudno jednoznacznie powiedzieć, że szczyt dynamiki wzrostu cen jest już za nami. Szczególnie, jeśli tak wiele zależy od sytuacji zewnętrznej. Mowa m.in. o kwestiach geopolitycznych, które mogą jeszcze wiele razy wstrząsnąć gospodarką. 

 

Jest miejsce na podwyżki stóp procentowych?

Symboliczny spadek inflacji nie jest też sygnałem do wstrzymania się od decyzji ws. podwyżek stóp procentowych. W ocenie ekonomistów nadal istnieje duża przestrzeń do takich decyzji w RPP. Inflacja nadal jest bardzo wysoka, a do jej powrotu w okolice celu inflacyjnego mogą jeszcze minąć długie miesiące. Według wszystkich prognoz, cały 2023 rok upłynie nam pod znakiem drożyzny. Pytanie tylko w jakiej skali. 

Co drożeje najmocniej?

W ciągu ostatnich 12 miesięcy najmocniej zdrożały nośniki energii, aż o 36,8%, choć w ujęciu miesiąc do miesiąca zauważamy symboliczny spadek ich cen o zaledwie 0,1%. Podobnie z paliwami – choć są one droższe o 15,5% w stosunku do listopada 2021, to jednak nieznacznie tańsze wobec października 2022 (-1,2%).

Dość mocno drożeje żywność. W ciągu ostatniego roku jej ceny wzrosły aż o 22,3%, a w ujęciu miesięcznym 1,6%. 

Efekt bazy

Pamiętajmy, że w listopadzie 2021 roku, choć prawie nikt nie mówił o groźbie wojny za naszą wschodnią granicą, inflacja już zaczęła się mocno rozpędzać. W obliczeniu inflacji rok do roku zmienia się więc nam punkt odniesienia do obliczeń. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!