Sejm za Funduszem Transformacji Województwa Śląskiego

Powstanie Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego to już tylko kwestia czasu. Sejm przyjął ustawę, która ma przyczynić się do poprawy sytuacji zarówno zwykłych obywateli jak również biznesu w woj. śląskim – informuje resort rozwoju.

Sejm za Funduszem Transformacji Województwa Śląskiego
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 grudnia 2022

Dlaczego powstaje Fundusz Transformacji Śląska?

Zadaniem tego funduszu ma być wsparcie skomplikowanego procesu transformacji województwa śląskiego. Chodzi m.in. o przeciwdziałanie negatywnym skutkom wygaszania firm. W szczególności mówimy o działalności wydobywczej węgla kamiennego. To ma przyczynić się do budowania nowych oraz innowacyjnych sektorów gospodarki. Jednocześnie mowa o wspieraniu utrzymania istniejących oraz powstawanie nowych miejsc pracy. 

Na istnieniu funduszu mogą skorzystać także przedsiębiorcy, których siedziba mieści się poza granicami administracyjnymi województwa śląskiego, jeśli tylko ich działania będą służyły transformacji wspomnianego regionu. 

Fundusz dla Śląska – szerokie konsultacje

Stworzenie projektu tego funduszu było szeroko konsultowane. Wszystkie uwagi, jakie zostały przesłane do odpowiedzialnego za ustawę ministerstwa rozwoju, zostały przeanalizowane. „Chcemy, aby Śląsk swoim potencjałem, przyciągał ludzi nie tylko z innych województw, ale i zagranicznych inwestorów” – powiedział minister Waldemar Buda. 

800 mln zł dla województwa śląskiego

Na działanie Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego rząd planuje przekazać około 800 mln złotych. Wspomniana kwota trafi tam w ciągu 10 lat, licząc od 2024 roku. Z kolei kapitał zakładowy funduszu ma wynieść do 500 mln złotych. 

Najpierw była umowa społeczna

Fakt powołania funduszu ma związek z realizacją postanowień umowy społecznej z górniczymi związkowcami zawartej w maju 2021 roku. Chodziło w niej o transformację sektora górnictwa węgla kamiennego oraz innych procesów, jakie mają zajść na terenie woj. śląskiego w długiej perspektywie do 2049 roku. 

Strategia Funduszu Transformacji Śląska

Dokument, który określił cele Funduszu oraz instrumenty konieczne do ich realizacji dopiero powstanie. Będzie to Strategia Funduszu Transformacji Śląska. 

Fundusz ma działać w formie spółki akcyjnej, której siedziba będzie mieściła się w stolicy regionu, tj. w Katowicach. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!