KSeF: Obowiązkowe e-faktury od 2024 r. Jest projekt ustawy

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur i obowiązkowych e-Faktur dla przedsiębiorców od 2024 roku jest już niemal pewne. Ministerstwo Finansów ruszyło z konsultacjami publicznymi na temat projektu ustawy, która wprowadzi elektroniczny mechanizm jako powszechny system rozliczania.

KSeF: Obowiązkowe e-faktury od 2024 r. Jest projekt ustawy
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 grudnia 2022

E-faktury obowiązkowe od 2024 r.

W tym, wypadku mówimy o drugim już etapie wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w naszym kraju. Przypomnijmy, od początku 2022 roku przedsiębiorcy mogą dobrowolnie korzystać z tego rozwiązania. Chodzi o przygotowanie się do systemu, który zgodnie z najnowszymi decyzjami MF i KE ma ruszyć od 2024 roku. 

Na wprowadzenie KsEF w relacjach B2B od 2024 roku, Polska uzyskała już zgodę od Unii Europejskiej. Podobne decyzje zapadły także we Włoszech oraz w Francji. Dodajmy, że we wcześniejszej wersji, wprowadzenie obowiązku e-Fakturowania miało nastąpić już w 2023 roku. W obliczu decyzji Brukseli oraz polskiego procesu legislacyjnego, takie rozwiązanie jest już oczywiście nierealne. To oznacza, że przedsiębiorcy mają dodatkowy rok na przygotowanie się do nowego systemu rozliczania. 

E-faktury w Polsce obowiązkowe od 2024 roku. Jest zgoda UEE-faktury w Polsce obowiązkowe od 2024 roku. Jest zgoda UEMichał Górecki

Korzyści e-Faktury

Wielu przedsiębiorców, zapewne z pewną niechęcią patrzy na KSeF, jako na nowy obowiązek. I trudno się im dziwić. Z drugiej jednak strony Ministerstwo Finansów bardzo wyczerpująco opisuje korzyści wynikające z wdrożenia nowego rozwiązania. 

MF zapewnia, że wdrożenie KSeF oznacza szybszy zwrot VAT, nawet o 1/3. To także łatwiejsze oraz szybsze korygowanie wystawionych już dokumentów sprzedaży. E-faktury oznaczają również pożegnanie z duplikatami faktur, z uwagi na fakt, że dokumenty zapisane na serwerach fiskusa, nie mogą nigdzie się zgubić, czy zniszczyć. Co więcej, będą zawsze dostępne zarówno dla wystawcy, jak i odbiorcy.

Jednolity wzór faktury

Po stronie korzyści ministerstwo wymienia także ustrukturyzowany i jednolity wzór faktury. Takie rozwiązanie otwiera możliwości w zakresie automatyzacji niektórych procesów oraz pozwala na wymianę papierowych dokumentów na dane cyfrowe. To z kolei ma przełożyć się na szybsze i sprawniejsze dokumentowanie transakcji. E-faktury będą bezpłatnie archiwizowane na państwowych serwerach przez 10 lat. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!