Ministerstwo Rozwoju: Jest pomysł na pustostany

Ministerstwo Rozwoju powołując się na dane GUS, podaje, że w około 11% mieszkań w Polsce nikt nie mieszka. Resort namawia samorządy do remontów oraz składanie wniosków o pieniądze na przywracanie pustostanów do normalnego użytku.

Ministerstwo Rozwoju: Jest pomysł na pustostany
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 listopada 2022

Co dziesiąte mieszkanie pustostanem?

Dane, na które powołuje się Ministerstwo Rozwoju i Technologii to dość świeży odczyt wynikający z ostatniego spisu powszechnego. Zgodnie z danymi, aż 11% mieszkań w Polsce pozostaje pustych. Nie wiadomo ile z nich jedynie tymczasowo. 

Wiadomo jednak, że pod tym względem istnieje duże zróżnicowanie geograficzne. Są regiony w Polsce, w których mieszkania, w których nikt nie mieszka stanową nawet 16% ogólnej liczby takich nieruchomości. 

Pustostany? Głównie komunalne

Co ciekawe, MRiT wskazuje, że ponad 60% (!) pustostanów to mieszkania komunale, znajdujące się w fatalnym stanie technicznym. Resort odpowiedzialny m.in. za mieszkalnictwo przypomina, że jednostki samorządu terytorialnego mogą korzystać ze wsparcia państwa na tworzenie mieszkań oraz zwiększenie swojego zasobu mieszkaniowego. Jak się okazuje w wielu wypadkach, nie trzeba budować nowych bloków. Wystarczy tylko wyremontować już istniejące. 

Są pieniądze na remonty mieszkań komunalnych

Wiceminister rozwoju Piotr Uściński przypomina, że państwowe dofinansowanie w takich przypadkach to aż… 80%. „Przypominam też, że przez najbliższe 2 lata, gminy mogą w maksymalnie uproszczony sposób remontować pustostany i przekształcać na mieszkania nieużywane obiekty – np. usługowe. Tu także mówimy o wsparciu na poziomie 80%” -zaznaczył wiceminister. 

Mieszkania komunalne i Fundusz Dopłat

Tu szczególnie istotne dla samorządów może być wsparcie oferowane w ramach rządowego Programu Budownictwa Socjalnego i Komunalnego (BSK). 

W tym wypadku dofinansowanie na remont już istniejącego, ale niezamieszkanego przez nikogo lokalu może sięgnąć do80% kosztów takiej inwestycji. Wnioski  w tej spawie gmina musi złożyć do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).„Gminy mogą ubiegać się również o wsparcie na udział w inwestycjach innych inwestorów, takich jak SIM, TBS, spółdzielnie mieszkaniowe” – informuje MRiT

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!