60 mln zł dla seniorów. Będzie program „Senior+” w 2023 roku

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało o rozpoczęciu naboru w programie Senior+ w edycji na 2023 rok. Dzięki tym środkom samorządy mogą starać się o dofinansowanie przy tworzeniu Dziennych Domów oraz klubów dla seniorów. 

60 mln zł dla seniorów. Będzie program „Senior+” w 2023 roku
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 listopada 2022

Do kiedy można składać oferty w programie Senior+ 2023?

MRiT wskazuje, że oferty na dotacje z programu Senior+ można składać do 5 stycznia 2023 r. do godziny 16-tej. Jedyną drogą ubiegania się o wsparcie jest skorzystanie z elektronicznego rozwiązania w Generatorze Obsługi Dotacji (GOD). To oznacza, że mamy do czynienia z kolejnym programem, w którym wyeliminowano papierowy obrót dokumentów, a uruchomiony został wyłącznie nabór elektroniczny.

Senior+: na co pieniądze?

Zgodnie z przyjętymi regułami wsparcia program pozwala na dofinansowanie tzw. jednorocznych projektów. Mówimy zatem o takich przedsięwzięciach, które rozpoczną się i zakończą jeszcze w 2023 roku. 

Minister rodziny wyjaśnia, ze ideą resortu jest stworzenie seniorom możliwości realizacji swych pasji, zmiłowań, oraz zwiększenia aktywności.„Takim celom służy tworzenie Domów i Klubów Senior+. W całej Polsce mamy ich już prawie 1,1 tys. takich placówek, zależy nam, aby ich przybywało. Zachęcam samorządy do udziału kolejnej edycji programu” powiedziała minister Marlena Maląg. 

Kto może starać się o środki w ramach Senior+?

O pieniądze mogą ubiegać się nie tylko gminy, ale również powiaty oraz samorządy na szczeblu wojewódzkim. W module pierwszy na dofinansowanie szanse mają projekty zakładające utworzenie nowych placówek. W tym przypadku maksymalne wsparcie może wynieść nawet 400 tys. złotych w przypadku tworzenia Dziennych Domów dla seniorów. 

Z kolei na utworzenie klubów dla seniorów, maksymalne wsparcie jest o połowę niższe i wynosi 200 tysięcy złotych. W obu przypadkach mówimy o pokryciu z programu nawet 80% całkowitych kosztów realizacji zadania. 

W drugim module przewidywane jest wsparcie dla już działających domów oraz klubów senior Dotacja nie może w tym przypadku przekroczyć 50% całkowitego kosztu realizacji zadania. W tym przypadku również mówimy o maksymalnym wsparciu 400 tys. zł dla Dziennych Domów oraz 200 tys. dla klubów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!