Liczba bezrobotnych w Polsce spadła poniżej 800 tys.

Liczba bezrobotnych w Polsce spadła poniżej 800 tys. i wyniosła dokładnie 796 tys. w październiku 2022 roku – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Takiego odczytu w Polsce nie notowano od 1990 roku.

Liczba bezrobotnych w Polsce spadła poniżej 800 tys.
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 listopada 2022

Bezrobocie w Polsce – jesień 2022

Na naszych łamach kilka razy pisaliśmy o rekordowo niskiej stopie bezrobocia. Parametr ten nie był jednak doskonały. Po wrześniowej rewizji danych GUS okazało się bowiem, że po korekcie, w żadnym miesiącu tego roku, stopa bezrobocia nie spadła poniżej 5%. To oznaczało, że dane publikowane wcześniej zarówno przez GUS jak i MRiPS nieco rozminęły się ze stanem faktycznym.

Dobrze się więc stało, że ministerstwo odpowiedzialne za rynek pracy postanowiło tym razem nieco inaczej zaprezentować dane dotyczące kondycji polskiego rynku pracy. Wynika z nich bowiem, że liczba bezrobotnych w październiku 2022 roku wyniosła 796 tys. osób. Takie wartości przedstawione w liczbach bezwzględnych nie podlegają zasadniczym korektom. Dodatkowo, łatwiej je porównać do sytuacji sprzed lat. 

Najmniej bezrobotnych od 1990 roku?

To oznacza, że liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy w Polsce spadła jesienią do absolutnie rekordowych poziomów, jakie ostatnio obserwowaliśmy przed gigantycznym załamaniem rynku pracy w dobie transformacji na początku lat 90-tych. 

Spada liczba bezrobotnych – mimo zmian sezonowych

Minister Rodziny i Polityki Społecznej komentuje ten odczyt z dużym optymizmem. Szczególnie dlatego, że w październiku efekt prac sezonowych jest już dużo słabszy. Do tego dochodzi napływ dość dużej liczby osób w wieku produkcyjnym z Ukrainy. To wszystko razem wzięte sprawia, że akurat rynek pracy mimo spowolnienia gospodarczego trzyma się dobrze.

Bezrobocie a ubezpieczenie zdrowotneBezrobocie a ubezpieczenie zdrowotneAnna Malinowska

Stopa bezrobocia w Polsce 

Jak informuje w komunikacie resort rodziny, „stopa bezrobocia w październiku 2022 r. wyniosła, podobnie jak miesiąc wcześniej, 5,1 proc. i była zgodna z wcześniejszymi szacunkami MPiPS. W zestawieniu z końcem października 2021 r.  to wynik o 0,8  pkt. proc. niższy” – czytamy. 

Warto dodać, że nasz kraj może się pochwalić jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w całej Unii Europejskiej. W tym rankingu wyprzedzają nas tylko nasi południowi sąsiedzi, czyli Czechy. Według metodologii Eurostatu (odmiennej od tej stosowanej przez GUS) stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu 2022 roku wyniosła 2,6 proc. wobec 6 proc. w Unii Europejskiej i 6,6 proc. w Eurolandzie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!