Boże Narodzenie 2022 i Nowy Rok 2023. Jak zaplanować urlop?

W tym roku kalendarz nas nie rozpieszcza. Ten, kto chciałby nieco odpocząć i poczuć świąteczną atmosferę dłużej, będzie musiał po prostu wziąć urlop, jeśli jest zatrudniony na umowę o pracę. Aż dwa dni świąteczne wypadają w niedzielę, a to oznacza, że pracodawca nie odda nam tych dni.

Boże Narodzenie 2022 i Nowy Rok 2023. Jak zaplanować urlop?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 8 grudnia 2022

Jak zaplanować święta?

W tym roku Wigilia wypada w sobotę. Dla wielu jest to dzień pracujący. Jednak tradycją jest również to, że praca przeddzień świąt kończy się wcześniej — pracodawca sam musi wydać taką decyzję. Sklepy wedle prawa będą pracowały do godziny 14. 

Święta Bożego Narodzenia 2022 – ile na nie wydamy? Czy wzięcie kredytu gotówkowego to dobry pomysł?Święta Bożego Narodzenia 2022 – ile na nie wydamy? Czy wzięcie kredytu gotówkowego to dobry pomysł?Rafał Stępniewski

Pierwszy dzień świąt to niedziela. I wielu zastanawia się, czy pracodawca odda nam ten dzień. Niestety, artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy mówi, że “każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.” Co za tym idzie, nie przysługuje nam wolne za 25 grudnia. Poniedziałek, drugi dzień świąt, jest również wolny. I na tym w zasadzie święta się kończą.

Mamy więc dwie opcje: pracujemy od wtorku do piątku albo bierzemy 4 dni urlopu. 

Co z sylwestrem 2023 i Trzech Króli?

Sylwester wypada w sobotę, ale to również jak Wigilia dla wielu dzień pracujący. I tylko dobra wola naszego pracodawcy da nam możliwość wcześniejszego wyjścia do domu. Nowy Rok wypada w niedzielę, zatem i za ten dzień nie należy nam się wolne. 2 stycznia idziemy do pracy.

Podsumowując, aby mieć 9 dni wolnego, trzeba by było wziąć 6 dni urlopu.

Ci, którzy nie będą czuć się usatysfakcjonowani tak krótkimi świętami, będą mogli skorzystać z trzech dni wolnego w weekend 6-8 stycznia. Bowiem święto Trzech Króli wypada w piątek, a to oznacza pierwszy długi weekend w 2023 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!