Święta Bożego Narodzenia 2022 – ile na nie wydamy? Czy wzięcie kredytu gotówkowego to dobry pomysł?

Sytuacja ekonomiczna w Polsce w 2022 r. sprawia, że wielu Polaków zastanawia się, czy uda im się sfinansować przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, zakupy i świąteczne podróże z bieżących środków. To powód, dla którego coraz więcej osób rozważa zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Czy to dobry pomysł? Dowiedz się, jak wybrać korzystną ofertę i jakie warunki musisz spełnić, by otrzymać finansowanie z banku na Święta!

Święta Bożego Narodzenia 2022 – ile na nie wydamy? Czy wzięcie kredytu gotówkowego to dobry p
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 21 listopada 2022

Tegoroczne Święta najdroższe od lat

Sytuacja na świecie i stale rosnąca inflacja spowodowały, że w 2022 r. ceny podstawowych produktów stały się znacznie wyższe – nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. To oznacza, że za przygotowanie świątecznych posiłków i prezenty trzeba będzie zapłacić dużo więcej niż w ostatnich latach. Statystycznie Polacy planują wydać w Święta Bożego Narodzenia ok. 1300 zł – 2000 zł, czyli kilkaset złotych więcej niż w poprzednich latach, jednak wielu obawia się, że nie uda się sfinansować tych wydatków ze środków bieżących. Dla wielu osób oznacza to, że trzeba będzie sięgnąć po oszczędności lub zaciągnąć kredyt.

Na co Polacy wydają najwięcej?

Z uwagi na skromniejszy budżet wiele osób będzie kupowało przede wszystkim produkty w cenach promocyjnych lub zdecydowanie ograniczy listę zakupów oraz wyjazdy. Nie ze wszystkiego jednak będzie łatwo zrezygnować. Na co zazwyczaj Polacy wydają pieniądze z okazji Świąt Bożego Narodzenia? Według sondaży w Polsce najwięcej wydaje się na prezenty oraz artykuły spożywcze, w drugiej kolejności – na podróże, a w trzeciej – na spotkania towarzyskie.

Kredyt gotówkowy na Święta – kiedy warto po niego sięgnąć?

Mimo wzrostu cen wiele osób nie chce w okresie świątecznym rezygnować z prezentów, uroczystych, wystawnych obiadów, wyjazdów do krewnych mieszkających w innych częściach Polski lub za granicą. Trudno się temu dziwić. To czas, kiedy nie myśli się o oszczędnościach, a priorytetem jest spędzenie czasu z rodziną i pozwalanie sobie na przyjemności, na które często nie chce się wydawać pieniędzy przez resztę roku. Niestety, wymaga to wygospodarowana dodatkowych środków. Skąd wziąć fundusze, by pokryć te wydatki?

Dobrym rozwiązaniem jest kredyt konsumencki. Wiele banków przygotowuje specjalne świąteczne oferty, można również skorzystać ze stałych, bardzo korzystnych propozycji, takich jak te, które znajdziesz na stronie internetowej Santander Bank Polska: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/kredyt-gotowkowy. To szybki sposób na zdobycie gotówki, dzięki której opłacisz zakupy na Święta. Spłatę kredytu rozłożysz niewysokie raty, dzięki czemu unikniesz jednorazowego wydatku – to zdecydowanie ułatwi kontrolę nad domowym budżetem. Podstawą jest oczywiście wybór najkorzystniejszej oferty. O czym warto pamiętać?

Te warunki powinieneś sprawdzić, zanim złożysz wniosek kredytowy

Zaciągnięcie zobowiązania w banku to zazwyczaj decyzja na wiele miesięcy, dlatego tak ważne jest bardzo szczegółowe przeanalizowanie warunków oferowanych przez dany podmiot. Wybierając konkretną ofertę kredytu gotówkowego, zwróć uwagę na to:

  • jaki jest całkowity koszt zobowiązania i RRSO – nawet jeśli oprocentowanie wynosi 0%, rzeczywista roczna stopa oprocentowania może być wyższa,

  • jak przebiega proces starania się o kredyt i jakich dokumentów będziesz potrzebować,

  • czy oferta obejmuje koszt ubezpieczenia kredytu,

  • czy bank oferuje korzystniejsze warunki dla klientów posiadających w nim konta osobiste,

  • czy obowiązują aktualnie promocje.

Oczywiście, musisz również zastanowić się, czy wybrać oprocentowanie zmienne, czy stałe – o tę kwestię warto zapytać konsultanta banku przed podjęciem ostatecznej decyzji, ponieważ w zależności od wybranej opcji koszt kredytu może się znacznie różnić.

Indywidualna zdolność kredytowa

Czy każdy może starać się o kredyt gotówkowy w banku? Tak, choć aby uzyskać finansowanie, konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej, czyli należy spełnić określone przez instytucję warunki. Bank, rozpatrując wniosek, weźmie pod uwagę Twoje:

  • dochody,

  • koszty utrzymania,

  • inne zobowiązania (kredyty, pożyczki, leasingi),

  • historię kredytową w BIK,

  • dane osobiste: wiek, stan cywilny, zawód, staż pracy, liczbę osób na utrzymaniu, wykształcenie.

Weryfikując i porównując te dane, analitycy bankowi mogą ocenić, czy będziesz w stanie spłacać regularnie raty kredytu i czy nie staną się one dla Ciebie nadmiernym obciążeniem. Pamiętaj, że każdy podmiot ma inne procedury, więc jeśli nie uda Ci się uzyskać finansowania w jednym banku, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować w innym. Dobrym rozwiązaniem jest otworzenie konta bankowego w danej instytucji (np. walutowego w Santander Bank Polska – szczegółowe informacje na jego temat znajdziesz na stronie: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto24-walutowe) i skorzystanie z oferty indywidualnej.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli RRSO

Jedną z najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać podczas wybierania najkorzystniejszej oferty, jest dokładne sprawdzenie, jaka jest proponowana przez bank rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Co oznacza to pojęcie? To koszt kredytu w skali roku wyrażony poprzez wartość procentową – czyli, krótko mówiąc, informacja o tym, ile wyniosą rocznie koszty dodatkowe związane z zaciągnięciem zobowiązania. Na jej wysokość wpływa wiele czynników, m.in. okres kredytowania oraz wybór rat: stałych lub malejących.

RRSO podawane przez banki są przykładowe. By poznać rzeczywistą stopę oprocentowania dla konkretnej kwoty, należy ją obliczyć. W tym celu najlepiej wykorzystać kalkulator kredytu gotówkowego, który zazwyczaj dostępny jest na bankowych stronach internetowych.

Całkowity koszt kredytu

Całkowity koszt kredytu to wszystkie dodatkowe opłaty, które kredytobiorca jest zobowiązany pokryć w związku z zaciągnięciem zobowiązania w banku. Obejmują one koszty odsetkowe i pozaodsetkowe, czyli:

  • odsetki, które zależą od tego, jakie jest oprocentowanie kredytu;

  • prowizję banku;

  • opłaty za dodatkowe usługi;

  • ubezpieczenie kredytu.

Oznacza to w praktyce, że kwota kredytu bez kredytowanych kosztów (a więc suma, którą realnie otrzymasz) będzie niższa niż ta, jaka spłacisz. Zanim zdecydujesz się na ofertę konkretnego banku, przeanalizuj dokładnie, ile i za co zapłacisz!

Kredyt gotówkowy – online czy na miejscu?

Gdzie złożyć wniosek kredytowy, by zyskać dodatkową gotówkę na Święta? Możesz zrobić to w placówce wybranego banku – wtedy wystarczy, że będziesz mieć przy sobie dowód osobisty – lub… nie wychodząc z domu. Klienci posiadający konta internetowe bardzo często mają dostęp do przygotowywanych indywidualnie ofert kredytowych i mogą złożyć wniosek o kredyt online – zajmuje to kilka chwil, a decyzja zapada bardzo szybko. Taką możliwość przewiduje m.in. Santander Bank Polska: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/kredyt-gotowkowy-online.

Jeśli kredyt gotówkowy, to wyłącznie w sprawdzonej instytucji bankowej

Święta Bożego Narodzenia to okres, kiedy wiele osób zapomina na chwilę o oszczędzaniu. Świąteczne przygotowania, dekoracje, uroczyste posiłki, prezenty – wszystko to wymaga sporych wydatków, które często ponosi się w krótkim czasie: w listopadzie lub dopiero w grudniu, co może być wyzwaniem dla domowego budżetu. Wzięcie kredytu, żeby sfinansować to wszystko, może wydawać się stosunkowo proste, warto jednak zatroszczyć się o to, by równie łatwe było jego spłacenie. Dlatego korzystaj z bezpiecznych propozycji sprawdzonych banków, takich jak Santander Bank Polska, które oferują klientom bezpieczne i korzystne warunki finansowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!