Sprzedaż węgla: 1.900 gmin ma już umowy na dostawy
2.300 gmin zarejestrowanych w systemie, 2.200 z określonym zapotrzebowaniem i 1.900 z podpisanymi umowami na dostawy węgla – tak w liczbach wygląda obecnie program dystrybucji paliwa z kluczowym udziałem samorządów.
- Anna Malinowska
- /
- 29 listopada 2022
Sprawna dystrybucja węgla przez samorządy?
Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda zadeklarował, że resortowi zależy na sprawnej dystrybucji węgla. Jednocześnie zaapelował o szybkie postępowanie w załatwianiu formalności, zarówno przez firmy jak i samorządy.
Jak dziś wygląda program dystrybucji węgla z udziałem samorządów? Według statystyk opublikowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) w systemie dystrybucji zarejestrowanych jest obecnie około 2.300 gmin. Zdecydowana większość, bo 2.200 z nich już określiło, jakie jest obecnie zapotrzebowanie na paliwo na ich terenie. Nieco mniej, bo 1.900 gmin uzgodniło lub podpisało umowy ze spółkami. W tych przypadkach, węgiel albo do nich już trafił, albo niebawem zostanie dostarczony.
Kilkaset gmin w trakcie rozmów
MAP przekazało również, że w Polsce jest obecnie od 300 do 400 gmin, z którymi ciągle trwają rozmowy. Dotyczą one m.in. warunków dostaw oraz harmonogramów.
Kredyt gotówkowy — czym jest?Rafał Stępniewski
Skąd gminy biorą węgiel?
Według informacji MAP jednostki samorządu terytorialnego odbierają węgiel ze stu punktów, które według zapowiedzi, zostały „równomiernie” wyznaczone na terenie całego kraju. Chodzi o to, aby wyrównać szanse jeśli chodzi o koszty transportu surowca.
Zgodnie z zapowiedziami samorządy kupują węgiel po 1.500 złotych za tonę. Mogą odsprzedać go maksymalnie za 2.000 złotych. Różnica wynosząca w tym przypadku 500 złotych pokrywa koszty związane z szeroko rozumianą logistyką, czyli m.in. transportu.
Zgodnie z zasadami każde gospodarstwo domowe w takim wariancie może kupić przez cały sezon grzewczy maksymalnie 3 tony węgla. Część jeszcze w 2022 i część w 2023 roku, w zależności od dostępności surowca.
Co z mieszkańcami gmin, które nie sprzedają węgla?
Jak informuje MAP - „zgodnie z przepisami w tych miejscowościach, które się nie zgłosiły do programu dystrybucji węgla, mieszkańców mogą obsługiwać gminy sąsiednie lub podmioty prywatne”.
Do teraz, do naszego kraju sprowadzono około 10 mln ton węgla. Tylko do końca 2022 roku planowane jest osiągnięcie poziomu około 14 mln ton. Wiceminister Rabenda zapewnia, że sprowadzany do Polski węgiel jest dobrej jakości, a także posiada wszystkie wymagane certyfikaty.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.