SAMAR: Polacy idą na rekord. Rośnie średni wiek sprowadzanych aut

Średni wiek sprowadzanego do Polski samochodu w listopadzie wynosił 12,93 roku, a średnia po 11 miesiącach br. to 13,08 roku – wynika z najnowszego raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. 

SAMAR: Polacy idą na rekord. Rośnie średni wiek sprowadzanych aut
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 grudnia 2022

Coraz starsze auta w Polsce

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar już od kilkunastu miesięcy zwraca uwagę, że stopniowo zwiększa się wiek używanych aut sprowadzanych do Polski, a następnie rejestrowanych w naszym kraju. Obecnie IBRM Samar piszę już o „śrubowaniu niechlubnego rekordu”. Nigdy w przeszłości na polskie drogi nie wyjeżdżały tak stare, importowane samochody. 

Średni wiek importowanego auta

Według wyliczeń IMRM Samar, biorąc pod uwagę tylko auta sprowadzane w listopadzie 2022 roku do Polski, średnia wieku takich pojazdów wynosiła 12,93 roku. Nieco lepiej niż w poprzednich miesiącach, choć średnia po 11 miesiącach 2022 roku już przekracza 13 lat i wynosi obecnie 13,08 roku. 

Wypożyczył samochód, ale nie chciał go zwrócić. Wypożyczalnia straciła cierpliwośćWypożyczył samochód, ale nie chciał go zwrócić. Wypożyczalnia straciła cierpliwośćMartyna Kowalska

Co podbija średni wiek aut sprowadzanych do Polski?

Za takie statystyki odpowiedzialny jest przede wszystkim import samochodów osobowych. W tej kategorii średnia wieku pojazdów „ściąganych” do kraju to 13,16 lat. Patrząc jednak na statystyki aut z silnikiem benzynowym, liczby te wyglądają zdecydowanie gorzej. W tej kategorii mówimy już o średnim wieku na poziomie 14,00 lat. 

Słabnie import samochodów

Z jednej strony kupujemy za granicą coraz starsze samochody, z drugiej, sprowadzamy ich… coraz mniej. Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w listopadzie zarejestrowano w naszym kraju tylko 59.586 używanych aut osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony. To oznacza, że w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku wynik jest gorszy o prawie 1/5. Dokładnie to 18,7%. 

Są to odczyty, które po raz ostatni oglądaliśmy w czasie… najtrudniejszych miesięcy początku pandemii. Pomijając pandemiczne miesiące (luty, marzec, kwiecień 2020 roku), ostatnio tak niski wynik z  cyfrą 5 na początku odnotowano w  grudniu 2015 roku (59 046 szt.). Biorąc pod uwagę wyniki wyłącznie  listopadowe, mniejszy import notowano tylko w 2014 roku (58 147 szt.)” - zauważa IBRM Samar.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!