Łatwiej porównasz ceny usług towarów. Zmiany od 1 stycznia 2023 r.

Nowy rok przyniósł nowe, ważne zmiany dla konsumentów. Dzięki nim znacznie łatwiej porównamy ceny towarów w wielu sklepach. Wszystko przez to, że 1 stycznia 2023 roku w życie weszło rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii, które dotyczy uwidaczniania cen towarów i usług. Nakłada ono na sprzedawców obowiązek podawania informacji o obniżonej cenie towarów i usług, zaraz obok obecnej ceny jednostkowej za usługę lub produkt.

Łatwiej porównasz ceny usług towarów. Zmiany od 1 stycznia 2023 r.
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 9 stycznia 2023

Nowe obowiązki sprzedawców 

Wraz z rozporządzeniem w życie weszła ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw. Jak podkreśla ministerstwo, rozwiązania w niej zawarte są związane z wdrożeniem do naszego systemu prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/2161. Nazywana jest dyrektywą Omnibus, a efekty jej prowadzenia są już widoczne w wielu stacjonarnych i internetowych sklepach.  

Stop nieuczciwym cenom. Jakie informacje musi zawierać cena?Stop nieuczciwym cenom. Jakie informacje musi zawierać cena?Dorota Kraskowska

Tym samym, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja wdraża zmiany również w ustawie z 9 maja 2014 roku, o informowaniu o cenach towarów i usług. W najnowszej ustawie w jasny sposób doprecyzowano tom w jaki sposób uwidaczniać ceny, jeśli sprzedawca stosuje obniżki i promocje. Uzupełniono również przesłanki, które mają być uwzględnione, jeśli będzie trzeba nałożyć karę na przedsiębiorcę, który w sposób bardzo uporczywy narusza przepisy związane z uwidocznieniem cen.  

Nowe zasady informowania o promocjach i obniżkach 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedawca towary lub usług "cenę, cenę jednostkową lub informację o obniżonej cenie uwidacznia się na danym towarze, bezpośrednio przy towarze lub w bliskości towaru, którego dotyczy cena, w miejscu ogólnodostępnym i dobrze widocznym dla konsumentów". W jaki sposób ten obowiązek ma być spełniany? Przykładowo, poprzez umieszczanie informacji na wywieszce, w odpowiednim miejscu cennika, albo na specjalnym nadruku umieszczonym na towarze.  

Cena na metce różni się od tej na paragonie? Jakie prawa ma klient?Cena na metce różni się od tej na paragonie? Jakie prawa ma klient?Iga Gradzka

Co istotne, jeśli sprzedawca informuje nas o obniżce towaru, ma jednocześnie obowiązek uwidaczniania informacji o tym, jaka najniższa cena towaru obowiązywała przez okres 30 dni przed ogłoszeniem promocji. Co istotne obowiązek ten zostaje wprowadzony w reklamach, sklepach internetowych oraz sklepach stacjonarnych.

Jak oznaczać towary? 

Efektem ma być znacznie lepsze poinformowanie konsumentów o atrakcyjności danej oferty oraz tego, jak ceny danego produktu wyglądały wcześniej. Ma to pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji konsumenckich i ukrócić praktyki wprowadzania w błąd przez nagłe, sztuczne podnoszenie cen produktu, aby zaproponować efektowną zniżkę, która w ogólnym rozrachunku, wcale nią nie była. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!