Brak spłacania rat = blokada telefonu. Czy to prawda?

Telefon komórkowy — urządzenie niezbędne w życiu codziennym, w pracy. Oczekiwania co do sprzętu są różne — niektórzy cenią sobie nowinki technologiczne, często kupują nowe modele. Są też osoby, dla których telefon jest potrzebny jedynie do wykonywania połączeń, wysyłania wiadomości SMS czy korzystania z aparatu fotograficznego.

Brak spłacania rat = blokada telefonu. Czy to prawda?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 11 stycznia 2023

Dziś niewiele osób wyobraża sobie codzienność bez telefonu komórkowego. Smartfon to ogromne ułatwienie — oprócz możliwości kontaktowania się ma bardzo dużo przydatnych funkcji: można robić nim zdjęcia, dzielić się z bliskimi listami zakupów, planować jadłospisy czy wykonywać przelewy, korzystać z naprawdę różnych aplikacji. Wiele mówi się także o korzystaniu z map, prowadzeniu transmisji internetowych czy nawet o płaceniu za zakupy. Możliwości wykorzystania telefonu jest naprawdę mnóstwo, nie sposób wszystkie wymienić.

Czy zakup używanego smartfonu to dobry pomysł?Czy zakup używanego smartfonu to dobry pomysł?Michał Górecki

Zakup telefonu — jakie są możliwości?

Kupno nowego sprzętu to ważna sprawa! Warto poznać możliwości zakupu — pozwoli to uniknąć problemów.

Telefon komórkowy należy kupować w sprawdzonych miejscach np.:

  • w salonach operatorów telefonii komórkowej
  • w elektromarketach
  • w dużych, znanych sklepach internetowych,
  • w sklepach specjalistycznych.

Smartfon można zakupić także w lombardach oraz korzystając z platform handlu internetowego np. Allegro, eBay, Amazon itp, jednak dobrym pomysłem jest poszukanie opinii o osobie/ firmie sprzedającej dany sprzęt.

Czy operator telefonii komórkowej może zablokować telefon?

Ta informacja dla wielu osób może okazać się zaskakująca: operator telefonii komórkowej może dokonać blokady telefonu komórkowego. Co więcej — zanim zostanie spłacone zobowiązanie ratalne sprzęt nie jest własnością abonenta, dlatego nie powinien on być wystawiony na sprzedaż.

Oszustwo na kartę SIM! Jak działa?Oszustwo na kartę SIM! Jak działa?Martyna Kowalska

Czy da się sprawdzić, czy smartfon jest wolny od rat? Na szczęście jest taka możliwość. Operatorzy polskich sieci komórkowych udostępniają strony internetowe, na których po podaniu numeru IMEI można dowiedzieć się, czy zakup danego produktu jest bezpieczny oraz czy po jakimś czasie sprzęt nie zostanie zablokowany z powodu braku spłacania rat.

Może zdarzyć się, że osoby, które zakupiły używany telefon komórkowy może czekać przykra niespodzianka — brak możliwości używania telefonu. Zainteresowani kupnem artykułu używanego nie powinni podejmować decyzji pod wpływem chwili, od osób nieznanych, niesprawdzonych — zminimalizuje to możliwość, że zakupiony sprzęt będzie niezdatny do użytku z powodu blokady. Warto zastosować się do wspomnianych zasad — pozwoli to zachować bezpieczeństwo. Dobrym pomysłem jest edukacja w tym zakresie, szczególnie osób, które nie korzystają z Internetu, starszych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!