Dlaczego Shopee znika z Polski?

Platforma sprzedażowa Shopee Polska poinformowała dzisiaj, że kończy swoją działalność. Zamówienia można składać do dnia 13 stycznia do godz. 23:59. Później możliwość składania nowych zamówień będzie niemożliwa. Informacja ta zszokowała fanów zakupów i sprzedawców internetowych w całej Polsce.

Dlaczego Shopee znika z Polski?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 12 stycznia 2023

Oficjalne oświadczenie o zakończeniu działalności

W oficjalnym oświadczeniu, które jest widoczne na Shopee znajdziemy informację, że zamówienia, które zostaną złożone za pośrednictwem tego marketplace przed 13 stycznia 2023, godz. 23:59 zostaną zrealizowane w dotychczasowy sposób. Przez jakiś czas będzie także jeszcze dostępny support zajmujący się obsługą zamówień. Pomoże on w realizacji ostatnich zamówień na platformie. 

Shopee to marketplace singapurskiej spółki Sea. Na polski rynek przebojem weszło we wrześniu 2021 roku. Bardzo szybko stało się ono poważnym konkurentem dla Allegro oraz AliExpress, stając się trzecią w Polsce witryną e-commerce! Jej zasięg był imponujący — 36,32% polskich użytkowników internetu, co przełożyło się na liczbę 10,92 mln prawdziwych użytkowników.

Zwrot przecenionego towaru. Czy można oddać towar, który jest przecenionyZwrot przecenionego towaru. Czy można oddać towar, który jest przecenionyIga Gradzka

Na czym polegał fenomen Shopee w Polsce? 

Rozpoznawalność Shopee zbudowało na agresywnym marketingu, który okazał się skutecznym posunięciem. Ich irytujące reklamy bardzo mocno zapadają w pamięć. Platforma miała bardzo ciekawą ofertę dla polskich e-sklepów, które chętnie sprowadziły na niej sprzedaż z powodu jej ogromnych zasięgów i zbudowanej bazy użytkowników. 

W jaki sposób zachęciła ona do współpracy naszych rodzimych sprzedawców? Oferowała przede wszystkim bardzo atrakcyjne warunki współpracy. Na początku pozwalała ona na brak pobierania prowizji od sprzedaży. 

Zagubiony paragon. Czy mam prawo reklamować towar?Zagubiony paragon. Czy mam prawo reklamować towar?Mikołaj Frączak

W jaki sposób Shopee przyciągało klientów? 

Marka Shopee od pierwszych dni obecności w Polsce stawiała na rzucającą się w oczy kampanię reklamową. Chyba wszyscy pamiętamy nieznośną, irytującą, pierwszą reklamę. Przyniosła ona firmie ogromny sukces i niemalże natychmiastowe zaistnienie w świadomości milionów Polaków korzystających z zakupów online. Jednocześnie wzbudzając w nich totalnie skrajne emocje, od uwielbienia po nienawiść. 

Co interesujące, wykorzystana w Polsce reklama z motywem "Baby shark" była także wykorzystywana na innych rynkach, poza naszym krajem. Patrząc na niemalże natychmiastowy sukces tej platformy marketplace w Polsce informacja o zakończeniu jej działalności jest co najmniej zaskakująca. O sprawie będziemy informować na bieżąco.

Tymczasem padają pytania...

Dlaczego Shopee wychodzi z polskiego rynku?

Przecież sami piszą o sobie: "Shopee to wiodąca platforma zakupowa we Wschodniej Azji (Singapur, Tajlandia, Indonezja, Wietnam, Filipiny oraz Tajwan) oraz Brazylii. Niedawno otworzyliśmy się również na rynek polski, aby nasze zaskakująco dobre oferty docierały również do Was! Dbamy o to, by Twoje doświadczenia podczas, gdy robisz zakupy online, były najlepsze i sprawiały Ci radość. Troszczymy się o Twoje bezpieczeństwo dzięki Gwarancji Shopee — sprzedawca dostanie Twoje pieniądze dopiero, gdy otrzymasz swoje zamówienie w satysfakcjonującym Cię stanie. Shopee Polska to najlepsze oferty, atrakcyjne rabaty oraz darmowe dostawy! Rob bezpieczne zakupy online korzystając z promocji i rabatów razem z Shopee Polska!"

- Zaistniałe zmiany wynikają z bieżącej strategii firmy, której celem jest optymalizacja wydajności operacyjnej na poziomie globalnym. Wszystkie osoby dotknięte zmianami będą objęte wsparciem ze strony firmy — przekazali przedstawiciele Shopee. I są to oficjalne powody wycofania się giganta e-commerce z naszego kraju.

210 mln zł kary dla Allegro. Za zakazane klauzule210 mln zł kary dla Allegro. Za zakazane klauzuleMartyna Kowalska

Kiedy w 2021 roku Shopee wchodziło do Polski na stronie Vulcanpost.com pojawił się artykuł, w którym czytamy: "W Polsce Shopee będzie musiał spróbować ukraść część udziału w rynku z Allegro, najstarszej i największej w kraju platformy e-commerce i aukcji. Aby odnieść sukces, uczestnik z Singapuru musiałby konkurować zarówno ceną, jak i wyrafinowaniem."

A dalej: "Na początku niskie bariery wejścia i niskie koszty Allegro sprawiły, że stał się natychmiastowym hitem, a strona osiągnęła milion użytkowników w ciągu trzech lat. Dziś oferuje osobiste i firmowe wpisy obok siebie w przejrzystym, przyjaznym dla użytkownika interfejsie użytkownika z solidnym wyszukiwaniem, które pozwala znaleźć to, czego szukasz — i za najlepszą dostępną cenę. To tak, jakby Amazon i eBay miały dziecko, które odziedziczyło jedne z najlepszych cech obojga rodziców. Czy Shopee może zrobić wyłom w swoim niemal monopolu? Do tej pory Sea Ltd. konkurowało na dość słabo rozwiniętych i szybko rozwijających się rynkach, gdzie miliony klientów są całkiem nowe w handlu elektronicznym."

Już w 2021 roku Vulcanpost.com wskazywał, co może podciąć skrzydła singapurskiej platformie: "Jeśli Shopee chce zostać odkryty ze względu na niskie ceny, musi być prezentowany na Ceneo — alarmując Allegro przed każdą próbą podcięcia go przez nowego uczestnika. Miliony ludzi, którzy zwykle porównują ceny między niezliczonymi sprzedawcami prywatnymi i korporacyjnymi na samym Allegro, nawet nie będą wiedziały o istnieniu Shopee, zwłaszcza jeśli jego własna wyszukiwarka odkrywania produktów nie jest w stanie sprostać temu zadaniu."

Podał ponadto, że:

  • Shopee nie ma usługi, którą mógłby zaoferować i która byłaby prawdziwą przewagą konkurencyjną,
  • w Polsce każdy zna Allegro, każdy nowy uczestnik rynku jest zależny od jednej ze spółek Allegro, aby sprzedać cokolwiek, Shopee chciało działać poza nim,
  • Allegro w odpowiedzi na Shopee wprowadziło lepsze oferty w swoim programie Smart, czym przyciągnęło nowe osoby a już korzystające pozostały,
  • Allegro wprowadziło możliwość dzielenia swojego konta również z rodziną, skutecznie dając wszystkim bezpłatne dostawy — jednocześnie utrzymując ludzi związanych z platformą, przez sam fakt zakupu stosunkowo niedrogiej subskrypcji.

Ponadto Allegro, choć był największym konkurentem, to niejedynym. Na polskim rynku całkiem nieźle mają się Ceneo, InPost, OLX, Amazon a do tego lada moment pojawi się wszystko.pl — polska platforma sprzedażowa.

Podsumowując, ruchy, jakie poczyniło Allegro po wejściu na rynek Shopee, nie wciągając się w wyścig agresywnych reklam, okazały się właściwym kierunkiem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!