Tłusty Czwartek 2023. Ceny pączków szokują

Tłusty Czwartek to dzień, który mocno zakorzenił się w tradycji. Nie przypada on co roku w tym samym terminie, zależny jest od daty Wielkanocy. Jak w tym roku będą kształtować się ceny okrągłych pyszności? Czy nastąpi wzrost cen? 

Tłusty Czwartek 2023. Ceny pączków szokują
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 6 lutego 2023

Z marmoladą, z budyniem, ze słonym karmelem, różane — to nie wszystkie wersje smakowe pączków. Są one lubiane przez wiele osób. Co roku, przed Tłustym Czwartkiem wiele ludzi zaopatruje się w nie w sklepach lub podejmuje się samodzielnego wypieku. Oprócz nich kupowane są także mini pączki, faworki czy donuty.

Zostawiając zakupy na ostatnią chwilę należy spodziewać się kolejek i dłuższego oczekiwania, zwłaszcza w popularnych cukierniach.

Czy ceny pączków wzrosną w tym roku?

Na miłośników pączków, chrustów i innych tłustoczwartkowych smakowitości niestety czeka zła wiadomość: będą one miały wyższą cenę w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku. 

Na razie nic nie wiadomo o promocyjnych cenach w supermarketach (zapewne do wiadomości klientów sklepów zostaną podane za kilka dni), ale o cenach w cukierniach można się już co nieco dowiedzieć. 

Tłusty Czwartek. Czy można zareklamować pączka?Tłusty Czwartek. Czy można zareklamować pączka?Dorota Kraskowska

Podwyżki mogą wynosić od kilku do kilkunastu procent, a cena będzie się wahać od 4 do 6 zł (w przypadku mini pączków będzie to od 30 do 55 zł). Są miejsca, w których będą one jeszcze wyższe: wszystko zależy od popularności miejsca, czy użytych do wykonania produktów.

Warto zaznaczyć, że podwyższono ceny naprawdę wielu artykułów spożywczych, nie tylko wyrobów cukierniczych.

Co ma wpływ na wyższe ceny pączków w 2023 roku?

Cena przysmaków przygotowywanych na Tłusty Czwartek zależy od wielu czynników. Jednym z nich, z pewnością bardzo ważnym, jest miejsce, w którym zostały one zakupione. Niższą z pewnością mają supermarkety. Można też skorzystać z różnych promocji — na przykład przy zakupie większej ilości produktu.

Niebagatelny wpływ w dzisiejszych czasach na koszt zakupu tłustoczwartkowych smakołyków ma inflacja. Niestety wzrasta cena nie tylko produktów potrzebnych do wyprodukowania słodkości, nastąpił także zauważalny wzrost kosztów produkcji. Zmieniły się także opłaty za energię elektryczną, wodę, czynsz czy transport. Wpływ na podniesienie cen ma również wzrost pensji minimalnej.

Płaca minimalna w 2023 r. Jaka stawka?Płaca minimalna w 2023 r. Jaka stawka?Monika Świetlińska

Dla wielu osób tradycja jest bardzo ważna, dlatego co roku w Tłusty Czwartek ludzie kupują mnóstwo smakołyków. Sami także zajmują się wypiekiem, poszukując inspiracji w facebookowych grupach, szukając przepisów w internecie. Popularne jest także publikowanie zdjęć zakupionych lub upieczonych przysmaków na portalach społecznościowych. Tego dnia tablice zasypane są zdjęciami i ciekawostkami, publikowanymi nie tylko przez osoby prywatne, ale także przez firmy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!