Płaca minimalna w 2023 r. Jaka stawka?

Czy wiesz, że w tym roku aż dwa razy dostaniesz podwyżkę, pod warunkiem, że zarabiasz najniższą krajową? Jest to skutek inflacji wywołanej napaścią Rosji na Ukrainę i wojną. O jakich sumach mówimy? Kiedy zobaczymy wyższe kwoty na przelewach? 

Płaca minimalna w 2023 r. Jaka stawka?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 5 stycznia 2023

Inflacja i wojna

- W związku z inflacją wywołaną napaścią Rosji na Ukrainę i trwającą od blisko roku wojną, zdecydowaliśmy o znacznym wzroście minimalnych wynagrodzeń w 2023 r. Od 1 stycznia br. pensje minimalne wzrosły do 3490 zł. To o 480 zł więcej niż w roku poprzednim. Minimalna stawka godzinowa wzrosła z kolei z początkiem roku do 22,80 zł – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minimalne wynagrodzenie ma znaczenie w zmniejszaniu nierówności dochodowej i chroni pracowników przed wykonywaniem pracy poniżej ustalonych stawek. W roku ubiegłym minimalne wynagrodzenie za pracę brutto wynosiło 3010 zł, a minimalna stawka godzinowa – 19,70 zł.

Płaca minimalna 2023. Aż dwie duże podwyżki w ciagu roku!Płaca minimalna 2023. Aż dwie duże podwyżki w ciagu roku!Martyna Kowalska

Wtedy to premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że rząd podnosząc płacę minimalną „przywraca godność pracy w Polsce” i skala podwyżek najniższego wynagrodzenia musi być tak duża z uwagi na wysoką inflację, z jaką zmaga się krajowa gospodarka. 

Pensja podniesiona dwukrotnie

Wyższe wynagrodzenie w tym roku zobaczymy na rachunkach dwa razy. Pierwsze w wypłacie za styczeń, bo pierwsza z podwyżek zaplanowanych na 2023 rok obowiązuje od 1 stycznia.

Rząd zaplanował kolejny wzrost wynagrodzenia minimalnego 1 lipca. – Przypominam, że kolejna podwyżka płacy minimalnej czeka nas już 1 lipca br., wówczas wyniesie ona już 3600 zł. Oznacza to wzrost o 590 zł i 19,6 proc. w stosunku do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku ubiegłym – wspomniała szefowa resortu rodziny.

Jak ustalana jest płaca minimalna?

Płaca minimalna w Polsce jest ustalana co roku przez rząd na podstawie rekomendacji Rady Dialogu Społecznego, która składa się z przedstawicieli rządu, pracodawców i związków zawodowych. Rada opracowuje raport zawierający rekomendacje dotyczące wysokości płacy minimalnej na następny rok oraz jej wpływu na rynek pracy i gospodarkę.

Spirala płacowo-inflacyjna. Co to takiego?Spirala płacowo-inflacyjna. Co to takiego?Mikołaj Frączak

Rząd bierze pod uwagę tę rekomendację, a następnie decyduje o wysokości płacy minimalnej na następny rok. Płaca minimalna obowiązuje we wszystkich sektorach gospodarki w Polsce i dotyczy wszystkich pracujących, niezależnie od rodzaju umowy o pracę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!