Płaca minimalna 2023. Aż dwie duże podwyżki w ciagu roku!

Płaca minimalna w 2023 roku wzrośnie dwukrotnie – o tym wiedzieliśmy od pewnego czasu. Szokiem dla pracodawców może być jednak skala podwyżki. Rząd po konsultacjach ze związkami zawodowymi podkręcił mocniej śrubę, co z pewnością może być ciosem dla wielu firm.

Płaca minimalna 2023. Aż dwie duże podwyżki w ciagu roku!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 września 2022

Płaca minimalna 2023 – zaskakująca decyzja rządu

W czerwcu i lipcu w Dzienniku Prawnym kilka razy pisaliśmy o planowanych przez rząd dwóch podwyżkach płacy minimalnej w 2023 roku. Pierwsza propozycja Rady Ministrów, która później znalazła się na stole Rady Dialogu Społecznego, wynosiła odpowiednio 3.383 zł od 1 stycznia 2023 r., i 3.450 zł od 1 lipca 2023 roku. 

Dyskusja pracodawców i związkowców nie zakończyła się porozumieniem, dlatego ostateczna decyzja o minimalnym wynagrodzeniu pozostała w rękach rządu. Teraz premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję, która jest zbieżna z postulatami związkowców.

Spirala płacowo-inflacyjna. Co to takiego?Spirala płacowo-inflacyjna. Co to takiego?Mikołaj Frączak

Płaca minimalna 2023 – ostateczna decyzja

Ostatecznie płaca minimalna w 2023 r. będzie wynosiła odpowiednio: 

Od 1 stycznia 2023 r.: 3.490 złotych brutto

Od 1 lipca 2023 r.: 3.600 złotych brutto

Jaka minimalna stawka godzinowa 2023? 

Minimalna stawka godzinowa w 2023 r. będzie wynosiła odpowiednio: 

Od 1 stycznia 2023 r.: 22,80 zł

Od 1 lipca 2023 r.: 23,50 zł 

Dlaczego pensja minimalna będzie podniesiona dwukrotnie?

Dwukrotne podniesienie pensji minimalnej w 2023 roku wynika z przepisów przygotowanych na czas wysokiej inflacji. A z taką właśnie zmaga się polska gospodarka. Dokładnie ustawa mówi o prognozowanym wskaźniku inflacji w wysokości 5%. Przypomnijmy, według wstępnego odczytu za sierpień 2022, obecnie wzrost cen wynosi 16,1%.

Premier: przywracamy godność pracy

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej (13.09) konferencji prasowej zwrócił uwagę na to, że rząd podnosząc płacę minimalną „przywraca godność pracy w Polsce”. Zwrócił uwagę, że skala podwyżek najniższego wynagrodzenia musi być tak duża z uwagi na wysoką inflację, z jaka zmaga się krajowa gospodarka. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!