Chcesz zostać maszynistą? Wchodzą nowe zasady egzaminów

Nowe zasady egzaminów na licencję i świadectwo maszynisty będą obowiązywały od 1 stycznia 2023 roku – informuje Urząd Transportu Kolejowego. Istotną zmianą ma być wprowadzenie części praktycznej, która będzie prowadzona na symulatorze pojazdu kolejowego. Do egzaminu będzie można podejść w warszawskim Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów.

Chcesz zostać maszynistą? Wchodzą nowe zasady egzaminów
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 września 2022

Egzaminy dla maszynistów – nowe i stare zasady

Zmiany w formie przeprowadzania egzaminów na maszynistów wynikają z nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Dodajmy, że wspomniany akt prawny zawiera przepisy przejściowe. Kandydaci na maszynistów, którzy w dniu wejścia nowych rozwiązań, już będą oficjalnie w trakcie szkolenia lub procedury egzaminacyjnej na licencję, będą zdawali na starych zasadach. 

 

Jak wygląda egzamin na licencję maszynisty?

Osoby, które 1 stycznia 2023 roku będą nadal w trakcie szkolenia, przystąpią do egzaminu na licencję maszynisty według starych zasad. To oznacza, że będą mogli go zdać w tym samym ośrodku, który prowadzi szkolenia. Cała reszta będzie podlegała pod nowe zasady wynikające z nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Mowa o teście komputerowym przeprowadzanym w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów (CEMM) w Warszawie. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej w przypadku egzaminu na świadectwo maszynisty.

Jak wygląda egzamin na świadectwo maszynisty?

Osoby, które rozpoczęły kurs na świadectwo maszynisty przed wejściem w życie nowych przepisów będą mogły podejść do egzaminu na dotychczasowych zasadach, ale jedynie pod warunkiem, że program szkolenia zostanie zakończony do końca 2023 roku. Również do końca przyszłego roku będzie trzeba zdać egzamin. 

Jak tłumaczy Urząd Transportu Kolejowego Osoby, które rozpoczęły szkolenie na świadectwo maszynisty przed 1 stycznia 2023 r., lecz jego zakończenie przypadać będzie po 1 stycznia 2024 r., przystąpią do egzaminu na świadectwo maszynisty na nowych zasadach” – zaznacza UTK

Nowy egzamin na świadectwo maszynisty przeprowadzany będzie przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. W tym przypadku obowiązywał będzie test komputerowy, jazda na symulatorze (w CEMM w Warszawie) oraz praktyczny sprawdzian w kabinie maszynisty pojazdu kolejowego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Praca

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!