Dożywocie dla szpiega? Rząd chce wyższych kar za zdradę

Sejmowy klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad zaostrzeniem kary za szpiegostwo. Z kolei resort sprawiedliwości kierowany przez Zbigniewa Ziobrę ma już na to plan, tylko czeka na „zielone światło” od marszałka Sejmu, aby dalej procedować zmiany w przepisach.  

Dożywocie dla szpiega? Rząd chce wyższych kar za zdradę
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 10 stycznia 2023

Nad czym pracuje sejmowa komisja do spraw Służb Specjalnych?

Początkiem stycznia znów na salony polityczne wrócił temat kary dożywocia za szpiegostwo przeciw Polsce. Tym razem dzięki Jarosławowi Krajewskiemu, wiceprzewodniczącemu sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych. W rozmowie z Polską Agencją Prasową poseł PiS oznajmił, że w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości trwają prace nie tylko nad zaostrzeniem kar, ale i zmianą definicji szpiegostwa.

Reforma kodeksu karnego. 30 lat więzienia za zabójstwo?Reforma kodeksu karnego. 30 lat więzienia za zabójstwo?Mikołaj Frączak

Dlaczego? Bo jak twierdzi Krajewski, „[…] dzisiejsze rozwiązania, które są w Kodeksie Karnym, są rozwiązaniami archaicznymi”. Chodzi tu m.in. o brak odpowiednich zapisów dotyczących działań w cyberprzestrzeni.

Poseł PiS gorącym zwolennikiem dożywocia za szpiegostwo

Ponadto poseł PiS twierdzi, że jest on gorącym zwolennikiem wprowadzenia kary dożywotniego pozbawienia wolności dla osób odpowiedzialnych za organizację i udział w szpiegostwie przeciwko Rzeczpospolitej.

- „To kwestia dożywocia, jeżeli jest tak, że ktoś świadomie organizuje i współpracuje z obcym państwem przeciwko swojej ojczyźnie […] to musi sobie zdawać z tego sprawę, że powinna spotkać go najwyższa kara” – powiedział w rozmowie z PAP Jarosław Krajewski.

Nad zaostrzeniem kary pracował także resort Ziobry

Nad przepisami dotyczącymi zaostrzenia kar za szpiegostwo w ubiegłym roku pracowało także Ministerstwo Sprawiedliwości. W pierwszym kwartale 2022 roku resort kierowany przez Zbigniewa Ziobrę zaprezentował założenie do projektu dotyczącego sankcji za działalność wywiadowczą.

Następnie pod koniec października Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, w rozmowie z PAP przekazał, że przepisy w sprawie zaostrzenia kar za szpiegostwo są już gotowe, a decyzja dotycząca dalszych prac nad nimi należy teraz do marszałka Sejmu.

Rosyjscy szpiedzy śledzili polskie obiekty wojskoweRosyjscy szpiedzy śledzili polskie obiekty wojskoweMonika Świetlińska

Obecnie kara za udział w działalności obcego wywiadu wynosi do 10 lat pozbawienia wolności, za szpiegostwo polegające na przekazywaniu informacji – do 3 lat, a za kierowanie i organizowanie działalności obecnego wywiady na terenie Polski – do 25 lat.  

Po zmianach, które zaproponowało Ministerstwo Sprawiedliwości, kary wzrosną odpowiednio do 25 lat i 8 lat, a za kierowanie obcym wywiadem będzie można dostać nawet dożywocie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!