Rosyjscy szpiedzy śledzili polskie obiekty wojskowe

Do kwietnia 2022 roku mieli działać na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego — obywatel Białorusi i obywatel Rosji. W kwietniu zostali zatrzymani, bo jak ustalono, śledzili oni obiekty wojskowe mające krytyczne znaczenie dla obronności Polski, a także pozyskiwali informacje o zdolności bojowej, moralach i o funkcjonowaniu jednostek wojskowych w naszym kraju.

Rosyjscy szpiedzy śledzili polskie obiekty wojskowe
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 9 stycznia 2023

Działali na rzecz Rosji

- Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierował do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko Rosjaninowi oraz obywatelowi Białorusi, którym zarzucił prowadzenie w okresie od 2017 roku do kwietnia 2022 r. działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego — przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Wpadli kolejni szpiedzy z Rosji i Białorusi. Grozi im do 10 lat więzieniaWpadli kolejni szpiedzy z Rosji i Białorusi. Grozi im do 10 lat więzieniaMonika Świetlińska

Zostali zatrzymani w kwietniu ubiegłego roku w oparciu o materiały zgromadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i materiał zgromadzony w toku śledztwa.

- Ustalono, iż brali oni udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego poprzez rozpoznawanie obiektów wojskowych mających krytyczne znaczenie dla obronności RP, a także poprzez pozyskiwanie informacji o zdolności bojowej, morale i funkcjonowaniu jednostek wojskowych. Oskarżeni koncentrowali swoją działalność na jednostkach wojskowych z północno – wschodniej Polski - zaznaczyła prokuratura.

Dodała, że w ramach tej działalności realizowali zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów SZ RP oraz pozyskiwaniu informacji, w szczególności w obszarze: realizowania przez żołnierzy WP zadań w rejonie granicy państwowej z Białorusią w związku z tzw. kryzysem migracyjnym, ilości żołnierzy wykonujących zadania w rejonie granicy i struktury pododdziałów, wykorzystywania sprzętu specjalistycznego przez SZ RP, stanu i zdolności operacyjnych oraz współdziałania stacjonujących w północno-wschodniej Polsce jednostek wojskowych z wojskami innych krajów NATO.

Rosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaRosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaMonika Świetlińska

Okazało się ponadto, że obaj przebywali w Polsce legalnie. Obywatel Białorusi początkowo, studiując na jednej z białostockich uczelni wyższych, a następnie podejmując pracę przy organizacji szkoleń spadochronowych, nawiązywał kontakty, w tym towarzyskie, co wykorzystywał przy prowadzonej działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. 

Drugi z oskarżonych, pracował na rzecz wywiadu rosyjskiego, pod pozorem prowadzonej działalności kulturalnej oraz turystyki.

Oskarżeni  jako tymczasowo aresztowani zostali przekazani do dyspozycji sądu.

Co grozi za szpiegostwo?

Obecnie zgodnie z Kodeksem karnym najwyższa kara za organizację lub kierowanie działalnością obcego wywiadu to do 25 lat pozbawienia wolności. 

Rząd chce jednak, by szpiegostwo było karane dożywociem. Niebawem mają się rozpocząć prac nad nowelizacją prawa w tym zakresie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!