Prawo budowlane 2023. Sprawdź, co się zmienia

Nowy rok to rewolucja w Prawie budowlanym. W 2023 roku ma wejść w życie bardzo dużo istotnych zmian. Nowelizacja prawa budowlanego ma na celu zwłaszcza uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego. Przepisy, które wejdą w życie przewidują między innymi możliwość budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia, niezależnie od ich metrażu. Nie będzie potrzebne także specjalne pozwolenie na użytkowanie budynku. Ważnym aspektem jest także znacznie szybsza cyfryzacja procesu inwestycyjnego.

Prawo budowlane 2023. Sprawdź, co się zmienia
 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 11 stycznia 2023

Prawo budowlane 2023. Koniec z pozwoleniem na budowę

Ustawodawca na wprowadzić w 2023 roku zgodę na budowę wszystkich domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę.

Dzięki zmianom w przepisach Polacy będą mieli możliwość budowy domu o metrażu powyżej 70m2 tylko na podstawie zgłoszenia z projektem oraz obowiązkowym podaniem kierownika budowy. Ponadto znacznie uproszczona zostanie procedura odbioru domu. Będzie ona polegała na tym, że tylko i wyłącznie kierownik budowy będzie musiał potwierdzić gotowość do zamieszkania w budynku. 

Co istotne, budowa domów bez pozwolenia na budowę nie ma ograniczeń, które dotyczą powierzchni zabudowy. O pozwolenie będzie trzeba się starać jedynie w wypadku, gdy nasz dom będzie miał więcej niż dwie kondygnacje. Wtedy będzie niezbędne pozwolenie na budowę. 

Samowola budowlana. Kiedy można ją zalegalizować i jak to zrobić?Samowola budowlana. Kiedy można ją zalegalizować i jak to zrobić?Mikołaj Frączak

Przypominamy, że małe domy, które mają mniej niż 70m2 już teraz można budować bez pozwolenia na budowę. Nie jest także potrzebny kierownik budowy. 

Jakie inwestycje budowlane mają być zwolnione z pozwolenia na budowę? 

Ustawodawca ma finalnie także rozszerzyć listę o inne inwestycje, które będą zwolnione z pozwolenia na budowę. Zwolnienie będzie dotyczyło: 

  • wolnostojących elektrowni wiatrowych, których wysokość nie przekracza 3m (nie trzeba również zgłaszać ich budowy),
  • wolnostojących elektrowni wiatrowych o wysokości od 3m do 12m oraz mocy nieprzekraczającej mocy mikroinstalacji, w wypadku gdy ich lokalizacja od granicy działki nie jest mniejsza, niż wysokość elektrowni (wymaga tylko zgłoszenia), 
   • budowy zbiorników na wody opadowe, które będą miały pojemność do 3m3
    • budowy wylotów do cieków naturalnych i budowa zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności od 3m3 do 10m3 (będzie wymagała tylko zgłoszenia). 

     Zmiany w prawie budowlanym 2023. Co jeszcze się zmieni?  

     Ponadto ustawodawca ma w planie wprowadzenie szeregu innych zmian w prawie budowlanym: 

      • stworzenie Bazy Projektów Budowlanych, 
      • znaczne usprawnienie procedury oddawania do użytkowania obiektów budowlanych, 
       • rozbudowę portalu E-budownictwo, 
        • wprowadzenie Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego, 
         • ułatwienie procedury oddawania obiektów budowlanych do użytkowania, 
          • przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, 
           • rozwinięcie systemu Elektronicznego Dziennika Budowy, 
            • wprowadzenie Elektronicznego Centralnego Rejestru osób posiadających Uprawnienia Budowlane (system e-CRUB), 
             • wprowadzenie kar za nieterminowe wydawanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę obiektów, 

               Elektroniczne pozwolenie na budowę już wkrótce? Zobacz, jakie zmiany nas jeszcze czekająElektroniczne pozwolenie na budowę już wkrótce? Zobacz, jakie zmiany nas jeszcze czekająMartyna Kowalsk

               • rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych oraz robót budowlanych, które są zwolnione z obowiązku otrzymania pozwolenia na budowę.

               Celem wprowadzania zmian jest w szczególności ułatwienie i stworzenie możliwości szybszego rozpoczęcia budowy domu. Przepisy mają być przede wszystkim przyjaźniejsze dla obywateli, a także ułatwiać codzienną pracę branży budowlanej.

               Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
               Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

               Security Magazine

               Czy ten artykuł był przydatny?

               Newsletter

               Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!