Świadek koronny - kto to?

Zgłoszenie przestępstwa to obowiązek każdej osoby będącej świadkiem naruszenia prawa. Jak jednak postąpić w przypadku, kiedy wizyta na policji/ w prokuraturze może wiązać się ze złożeniem zeznań obciążających siebie samego lub sprawa jest wysokiej wagi, złożona, mogąca zagrozić bezpieczeństwu wielu osób, nie tylko zamieszanych w sprawę? 

Świadek koronny - kto to?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 12 stycznia 2023

Bardzo często obawa o bezpieczeństwo bliskich powoduje niechęć do współpracy z organami ścigania. Między innymi dlatego stworzono możliwość złożenia zeznań jako świadek koronny.

Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo?Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo?Michał Górecki

Instytucja świadka koronnego — o co chodzi? 

Świadkiem koronnym może zostać osoba, która podjęła decyzję o współpracy z organami śledczymi, dostarczająca informacji o przestępstwach i osobach popełniających je. W momencie, kiedy istnieją uzasadnione obawy o bezpieczeństwo, zdrowie osoby składającej zeznania (lub innych osób) podejmowany jest szereg decyzji mających na celu ochronę. Można na przykład liczyć na zmianę tożsamości lub przeprowadzenie operacji plastycznej, dzięki której znikną szczególne znaki pozwalające na jego rozpoznanie.  Nie są procedury standardowe.

Jak zgłosić przestępstwo?Jak zgłosić przestępstwo?Jakub Stasak

To, co przekazuje taka osoba jest niejawne, a świadek nie może pominąć odpowiedzi na żadne pytanie, odmówić zeznawania.

Świadkiem koronnym nie może zostać osoba, którą uznano winną popełnienia zabójstwa, udowodniono zamiar pozbawienia życia lub chęci przerzucenia winy na drugą osobę w celu uniknięcia kary. Nie zawsze również kara ulega anulowaniu — w przypadku popełnienia poważnych przestępstw może zostać złagodzona. 

Ochronę osobom, które zdecydowały się złożyć zeznania zapewnia ZOŚK — Zarząd Ochrony Świadka Koronnego, zaś o ich przywilejach i obowiązkach mówi Ustawa o Świadku Koronnym z 25 czerwca 1997 r.

Czy świadek koronny dostaje pieniądze?

Z pewnością wiele osób może być zaskoczona tą wiadomością — po uzyskaniu statusu świadka koronnego takiej osobie przysługuje nie tylko ochrona, może ona także otrzymywać wsparcie finansowe.  Jaka jest jego wysokość? Z reguły jest to średnia wynagrodzenia krajowego liczona za poprzedni kwartał, jednak co warto zaznaczyć — wypłacane jest w sytuacji, kiedy świadek koronny z powodów bezpieczeństwa nie może pracować zawodowo. Wsparcie mogą otrzymać również członkowie jego rodziny. Zdarza się też, że pieniądze z funduszu przeznaczane są jedynie na pokrycie opłat za dom/mieszkanie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!