Jaka była historia wejścia Polski do NATO i Unii Europejskiej?
Polska dołączyła do NATO w 1999 r., a do Unii Europejskiej w 2004 r. Jak wygląda historia dołączenia naszego kraju do tych dwóch organizacji?
- Damian Jemioło
- /
- 16 stycznia 2023
Polska dołącza do NATO
12 marca 1999 r. w amerykańskiej miejscowości Independence w stanie MIssouri Polska dołączyła do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Co ważne – tego samego dnia do Sojuszu przyłączyły się również Czechy i Węgry. I nie powinno to nikogo dziwić. Państwa sąsiadujące i współpracujące ze sobą często razem starają się o akcesje do różnych organizacji.
To m.in. ze względów wizerunkowych (prezentują się jako dobrzy partnerzy), ale też praktycznych. Łatwiej o rozszerzenie Unii czy NATO o kilka podmiotów niż jeden.
Wywiad z prof. Tadeuszem Iwińskim: 'Nieoczekiwane mogą być pomysły Putina'Monika Świetlińska
Wcześniej Polska (a raczej PRL) były członkami tzw. Układu Warszawskiego, powstałego 14 maja 1955 r. jako odpowiedź na NATO i sojusz większości państw tzw. Bloku Wschodniego (poza Jugosławią i Albanią, która w strukturach Układu Warszawskiego funkcjonowała w latach 1961–1968).
Upadek komunizmu i zwrot na zachód
Polska już w 1989 r. zaczęła zawierać pierwsze stosunki z Sojuszem Północnoatlantyckim. W październiku tego roku po częściowo wolnych wyborach w naszym kraju na obrady Zgromadzenia Parlamentarnego NATO zaproszono dwóch parlamentarzystów – Jana ROkitę i Krzysztofa Komornickiego.
Jednak oficjalne stosunki z NATO Polska nawiązała w marcu 1990 r., a rok później w swoim exposé ówczesny premier Jan Olszewski wskazał, że nasze państwo będzie zacieśniać więzi z Sojuszem.
Wszystko po to, aby integrować się z krajami Europy Zachodniej i Stanami Zjednoczonymi. Od tamtej pory Polska jest jednym z najlepszych i najwierniejszych sojuszników amerykańskiej administracji oraz 7. co do wielkości armią NATO.
Jak Polska dołączyła do Unii Europejskiej?
Kolejnym krokiem w kwestii integracji Polski z Europą Zachodnią i zacieśniania z nią więzi było dołączenie do Unii Europejskiej. Polska jest jej członkiem od 1 maja 2004 r. na mocy traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. Równolegle do Unii Europejskiej tego samego dnia dołączyły też Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia i Cypr.
Było to największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. A jednocześnie prawie wszystkie wymienione państwa (poza Cyprem) należały dotychczas do Bloku Wschodniego. Jednak i tutaj akcesja nie nastąpiła od razu. Wcześniej Polska dołączyła do Wspólnoty Europejskiej, a w czerwcu 1993 r. podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Kopenhadze, członkowie UE wskazali, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą mogły dołączyć do Unii po spełnieniu kryteriów.
Ukraina w UE? Przed Kijowem bardzo długa drogaMichał Górecki
Mowa tutaj o warunkach ekonomicznych i politycznych. 8 kwietnia 1994 r. Polska złożyła w Atenach formalny wniosek o członkostwo. Jak zatem widać – oficjalna akcesja zajęła nam 10 lat. Do 1 maja 2004 r. parlament uchwalił ok. 270 ustaw, dostosowując polskie prawo do tego unijnego. Co więcej – przed dołączeniem do UE, w kraju przeprowadzono referendum, w którym wzięło udział 58,85% osób uprawnionych do głosu.
77,45% z nich na pytanie, czy wyrażają zgodę, na przystąpienie Polski do Unii Europejskiej odpowiedziało „tak”. 22,55% się nie zgodziło, a pozostałe głosy były nieważne.
I jak wskazują badania PEW Research Center (z 2019 r.) nasz kraj ma obecnie najprzychylniejszy stosunek do Unii Europejskiej ze wszystkich państw członkowskich. Aż 84% odbiera Unię korzystnie. Dla przykładu we Francji odsetek ten stanowi zaledwie 51%, a w sąsiednich Czechach tylko 52%.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.