Co Polska importuje z Chin i... Rosji?

Z powodu rosyjskiej wojny w Ukrainie i konfliktu na linii USA-Chiny, zdawałoby się, że import z tych krajów będzie maleć. Niestety, niekoniecznie tak się dzieje. Co importujemy z Rosji i Chin?

Co Polska importuje z Chin i... Rosji?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 17 stycznia 2023

Co Polska importuje z Rosji?

Rosja jest niewątpliwie agresorem w wojnie w Ukrainie. Państwo to bezprawnie zaatakowało suwerenny kraj. Z tego powodu kraje zachodu (w tym Polska) nałożyły na Rosję liczne sankcje, a część marek porzuciła działalność gospodarczą w tym kraju. Jednak pomimo tego państwo to nadal jest ważnym partnerem handlowym Polski czy Unii Europejskiej.

Według GUS Rosja zajmuje siódme miejsce w kwestii importu do Polski. W samym tylko 2021 r. kraj ten wyimportował do nas towary o łącznej wartości 77,8 mld zł. Z Rosji importujemy głównie ropę naftową, węgiel i gaz ziemny, a także wyroby i półprodukty ze stali i żeliwa. 

Polska stara się jednak ograniczać stosunki handlowe z Rosją. Od naszego wschodniego sąsiada importujemy już coraz mniej. Miejsce Rosji w imporcie surowców zastępują takie państwa jak Norwegia. I prawdopodobnie trend ten utrzyma się w kolejnych latach. Chyba że sytuacja w Ukrainie się unormuje, a Rosja zacznie zwracać się ku zachodowi.

Co Polska importuje z Chin?

Sprawa Chińskiej Republiki Ludowej jest nieco bardziej skomplikowana. O ile kraj ten nie sąsiaduje z nami, czy (bezpośrednio) nie zagraża naszej suwerenności, to zdecydowanie jest w konflikcie z jednym z naszych najważniejszych sojuszników – ze Stanami Zjednoczonymi. W Ameryce wyraźnie widać ograniczenie handlu z Chinami i przenoszenie produkcji z powrotem do kraju. 

Mówią o tym CEO największych spółek technologicznych, takich jak Apple czy Dell. Firmy te wskazują, że będą zastępować chińskie części amerykańskimi odpowiednikami. Chiny pomimo tego, że również są krajem o silnej dyktaturze i zagrażają suwerenności takich państw jak Tajwan, mają z nami o wiele przyjaźniejsze stosunki. W tym także handlowe.

Jak wskazuje Polski Fundusz Rozwoju – Chiny w zaledwie trzech kwartałach 2021 r. wysłały do nas towary o łącznej wartości 29,5 mld euro. Tym samym kraj ten znalazł się na drugim miejscu po Niemcach, jeśli chodzi o import do Polski. 

Z Chin trafia do nas wszystko

Z Chin sprowadzamy głównie produkty technologiczne jak smartfony, smartbandy, smartwatche, czy inny sprzęt RTV AGD. Trafiają do nas jednak też ubrania, tekstylia, akcesoria do biur, zabawki itp. Zainteresowanie towarami z Chin podyktowane jest też ich stosunkowo niskimi cenami oraz popularnym modelem dropshippingu, czyli pośredniczenia w handlu towarami. 

Nie wiadomo jednak, czy sytuacja, która zaognia się na linii chińsko-amerykańskiej nie spowoduje też, że import z Chin zostanie ograniczony. W ślad za Stanami Zjednoczonymi może bowiem ruszyć Unia Europejska – w tym Polska. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.