Na jakie maszyny może liczyć polska armia w 2023 roku?

W 2023 roku kolejne maszyny trafią na wyposażenie polskiej armii. W planie dostawa między innymi Black Hawka z Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu.

Na jakie maszyny może liczyć polska armia w 2023 roku?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 17 stycznia 2023

Nie tylko Black Hawki

Koreańskie czołgi K2, armatohaubice K2, śmigłowce AW-101 dla marynarki wojennej, a także AW-149 dla 25. brygady kawalerii powietrznej, trafią na wyposażenie polskiej armii jeszcze w 2023 roku. Ponadto wojsko otrzyma kolejne Black Hawki z Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu.

Rusza nowa dywizja Wojska PolskiegoRusza nowa dywizja Wojska PolskiegoMonika Świetlińska

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zatwierdził także umowę na zakup 116 czołgów Ambrams. — "Mamy już polskie Patrioty. Wkrótce trafią też do nas wyrzutnie Himars. Silne wojsko to gwarancja bezpieczeństwa Polski" — powiedział wicepremier.  

Szef resortu obrony narodowej poinformował również, że wyrzutnie Patriot trafią do województwa lubelskiego. – „Naszym sukcesem jest to, że będą one wpięte w polski system obronny, a więc to dowódca operacyjny będzie dowodził Patriotami i to jest cel, który sobie stawialiśmy podczas negocjacji. I ten cel został spełniony" – powiedział Mariusz Błaszczak.

Szkolenie wojskowe dla 15 tys. ochotników

Szef MON przekazał także, że od momentu wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny, tj. od kwietnia 2022 roku, w szkoleniu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej wzięło udział ponad 15 tys. ochotników. – „Wielu z nich już w trakcie szkolenia wykazuje umiejętności oraz chęci zostanie żołnierzem zawodowym” – powiedział Mariusz Błaszczak.  

Nowe świadczenie motywacyjne dla żołnierzyNowe świadczenie motywacyjne dla żołnierzyJoanna Gościńska

Ponadto, jak twierdzi wicepremier, powołano już ponad tysiąc żołnierzy, a blisko 2 tysiące jest w trakcie procedur. — „Wszyscy wiemy, jak cennym zasobem państwa jest dziś personel wojskowy” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Aż 25 tys. miejsc na szkolenie wojskowe w 2023 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej w 2023 roku przygotowało 25 tys. miejsc dla osób, które będą chciały przejść dobrowolne szkolenie wojskowe w bieżącym roku. — „Każdy w trakcie trwania szkolenia będzie mógł wyrazić chęć zastania żołnierzem zawodowym, przejść do wojsk obrony terytorialnej albo trafić do rezerwy aktywnej” – zaznaczył Błaszczak.

Szef MON przypomniał także, że powstają na wschodzie nowe jednostki takie, jak 5 Podlaska Dywizja, która będzie ulokowana między 16 i 18 Dywizją. – „To jeszcze bardziej scali i skonsoliduje nasze zdolności obrony na wschód od Wisły” – poinformował wicepremier.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!