Nowe świadczenie motywacyjne dla żołnierzy

Dodatkowe świadczenia motywacyjne i podwyżki — tak rząd chce zachęcić żołnierzy do pozostania w służbie wojskowej. W planach także podwyżki dla pracowników cywilnych Wojska Polskiego i nauczycieli.

Nowe świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 12 stycznia 2023

Po 15 latach służby dodatkowe 5% uposażenia

Mariusz Błaszczak, wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej, ogłosił na Twitterze, że rząd planuje wprowadzić kolejne świadczenie motywacyjne, które ma zachęcić żołnierzy do pozostawania w służbie wojskowej. Do czego się ono sprowadza? „Po osiągnięciu 15 lat służby, wojskowi będą otrzymywali dodatkowe 5% uposażenia oraz dodatkowo 1% za każdy kolejny rok” – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.  

Świadczenia dla żołnierzy z długim stażem reguluje obecnie ustawa o obronie ojczyzny, która weszła w życie w kwietniu 2022 roku. Zgodnie z jej zapisami, żołnierze, którzy służą dłużej niż 25 lat, ale mniej niż 28,5 roku, otrzymują dodatkowe świadczenie w wysokości 1500 zł, a wojskowi o większym stażu - 2500 zł.

Ile zarabiał żołnierz?

Jeśli chodzi o przeciętne wynagrodzenie żołnierza zawodowego, jest ono zależne od stopnia służbowego. I tak szeregowy od 1 stycznia 2020 roku zarabiał 4110 zł brutto, pułkownik 8320 - 9660 zł, a generał 16 830 zł brutto. Były to kwoty tzw. uposażenia zasadniczego, które wraz z długością okresu pełnienia służby były zwiększane.

Jak zmieniło się Wojsko Polskie w 2022?Jak zmieniło się Wojsko Polskie w 2022?Jakub Stasak

Poza tzw. podstawą żołnierze mogą liczyć na szereg dodatków, do których możemy zaliczyć np. dodatek motywacyjny, kompensacyjny, nagrodę jubileuszową, dodatek rozłąkowy, nagrodę uznaniową, czy dodatek służbowy bądź specjalny.

Podwyżki dla żołnierzy w 2023 roku

Od 2023 roku żołnierze mają dostać także podwyżki. Średnio wynagrodzenie wojskowego wzrośnie o 676 zł brutto i będzie wypłacane z wyrównaniem od stycznia bieżącego roku.

Dożywocie dla szpiega? Rząd chce wyższych kar za zdradęDożywocie dla szpiega? Rząd chce wyższych kar za zdradęJoanna Gościńska

Podwyżki dla Wojska Polskiego mają Ministerstwo Obrony Narodowej kosztować 6 mln zł rocznie w pierwszym roku i 6,5 mln zł rocznie w kolejnych latach.  Ponadto Mariusz Błaszczak zapowiedział też podwyżki dla pracowników cywilnych wojska. Wicepremier jeszcze pod koniec 2022 informował, że otrzymają oni średnio 500 zł podwyżki.

Będą także wyższe pensje dla nauczycieli

Sejm początkiem stycznia przyjął również nowelizację ustawy, która doprowadzi do podwyżki pensji nauczycieli. Od 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększone ma zostać o 4,4 proc. Na ten cel subwencja oświatowa ma zostać zwiększona o 1 mld 671 mln 100 zł. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!