Nowe stawki “kilometrówki” od 17 stycznia 2023

Zdarza Ci się wykorzystywać swoje prywatne auto do celów służbowych? Jeśli odpowiedź brzmi tak, przypominamy, że pracodawca ma obowiązek pokryć koszty wynikające z korzystania z niego. Istotne, że stawki za kilometrówkę idą w górę od 17 stycznia 2023 roku.

Nowe stawki “kilometrówki” od 17 stycznia 2023
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 12 stycznia 2023

Czym jest “kilometrówka”? 

Kilometrówka to potoczne określenie stawki zwrotu kosztów za przejechane kilometry prywatnym samochodem, który wykorzystujemy do celów służbowych. Takim celem może być przykładowo dojazd na szkolenie, wyjazd służbowy do klienta, czy wyjazd na zakupy związane z wykonywaną pracą. Dzisiaj obowiązują jeszcze stawki z 2007 roku. Nowe kwoty, które zaczną obowiązywać od 23 stycznia 2023 roku są wyższe, ponieważ na przestrzeni lat wzrosły koszty eksploatacji pojazdów oraz ceny paliw. 

Jakie stawki obowiązują od 23 stycznia 2023 r.? 

Nowe rozporządzenie określa stawki za przejechanie 1 km. Nie mogą one być: 

Obecnie obowiązują jeszcze stawki z za przejechanie 1km:

  • 0,5214 zł dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3, 
  • 0,8358 dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 c3, 
  • 0,2302 zł dla motocykla,
  • 0,1382 zł dla motoroweru.

Ministerstwo Infrastruktury wyraźnie wskazuje jako uzasadnienie tego rozporządzenia właśnie wzrost kosztów paliwa. Podkreśla ono, że otrzymało liczne petycje oraz monity między innymi od pracowników Poczty Polskiej (Związku Zawodowego Listonoszy) oraz obywateli. Wskazywały one wyraźnie potrzebę podwyższenia maksymalnych stawek za 1 km przebiegu pojazdu, który nie jest własnością pracodawcy, ale jest wykorzystywany przez pracownika do celów służbowych.

Kilometrówka 2020 – jak ją rozliczać?Kilometrówka 2020 – jak ją rozliczać?Anna Malinowska

Komu przysługuje “kilometrówka”? 

Zwrot kosztów benzyny przysługuje każdemu pracownikowi, który do świadczenia pracy wykorzystuje swoje prywatne auto. Niezależnie od tego, czy jeździ on nim po swoim miejscu zamieszkania (przykładowo praca listonosza), czy wyjeżdża on poza miejscowość w której mieszka. Należy przy tym pamiętać, że miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne każdorazowo ustala pracodawca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!