Zmiany w kodeksie pracy 2023

Kodeks pracy jest w trakcie nowelizacji, co wiąże się ze zmianami. Znalazło się w nim szereg zapisów, które dotyczą między innymi równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Chodzi tu zarówno o rodziców i opiekunów. Minister Marlena Maląg podkreśliła, że mają one służyć polskim rodzinom oraz rynkowi pracy. W większości zmiany mają wejść w życie po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Zmiany w kodeksie pracy 2023
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 13 stycznia 2023

Dlaczego wprowadza się zmiany w Kodeksie pracy?

Nowelizacja w Kodeksie pracy związana jest odpowiedzią naszego prawodawstwa na dwie dyrektywy Unii Europejskiej. Mowa o dyrektywie rodzicielskiej oraz w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE. 

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że dobre prawo pracy to stabilność oraz bezpieczeństwo zatrudnienia. Zauważył także wprowadzenie jej elastyczności, co wiąże się z unormowaną prawnie pracą zdalną. Dodał, że zmiany są potrzebne, ponieważ obecnie dynamicznie zmienia się rynek pracy, a co za tym idzie, potrzeby pracodawców i pracowników ulegają zmianie.

Nowa definicja pracy zdalnej. Jak było? Jak będzie?Nowa definicja pracy zdalnej. Jak było? Jak będzie?Monika Świetlińska

Umowa na okres próbny 

Istotną zmianą jest wprowadzenie nowych zasad w przypadku umów na okres próbny. Jeśli osoba zatrudniona na mocy takiego dokumentu przepracuje w firmie więcej niż 6 miesięcy, będzie mogła wystąpić do swojego pracodawcy z prośbą o umowę, która zagwarantuje jej bardziej stabilne warunki zatrudnienia. W takiej sytuacji pracodawca będzie miał maksymalnie miesiąc na podjęcie decyzji w tej sprawie. Jej uzasadnienie będzie musiało być przedstawione pracownikowi na piśmie. 

Nieodpłatne szkolenie przygotowujące do pracy 

Jeśli prawo będzie wymagało odbycie szkolenia, które jest bezpłatne i ma przygotować do stanowiska pracy, to jego czas będzie zaliczał się do czasu pracy pracownika. Powinno ono w miarę możliwości również odbywać się w godzinach pracy zatrudnionej osoby. 

Prawo pracy — pomoc, po którą warto sięgnąćPrawo pracy — pomoc, po którą warto sięgnąćRafał Stępniewski

Urlop w wypadku działania siły wyższej 

Kolejną ciekawą zmianą jest ustalenie urlopu z powodu działania siły wyższej. Ma mieć wymiar 2 dni lub 16 godzin w skali roku kalendarzowego. Może być wykorzystany w przypadku pilnych spraw rodzinnych, które są związane np. z chorobą lub wypadkiem, gdy jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Zmiany sprzyjające rodzicielstwu 

Kolejna grupa zmian określana jest mianem tak zwanej dyrektywy rodzicielskiej. Ma ona zachęcać do dzielenia się obowiązkami związanymi z opieką nad dziećmi pomiędzy kobietą a mężczyzną.  

Dziewięć tygodni dodatkowego urlopu rodzicielskiego. Zmiany w kodeksie pracyDziewięć tygodni dodatkowego urlopu rodzicielskiego. Zmiany w kodeksie pracyMonika Świetlińska

Urlop rodzicielski będzie znacznie dłuższy. Obecnie jest to 32 tygodnie, jeśli urodzi się jedno dziecko oraz 34 tygodnie w wypadku ciąży mnogiej. Wprowadzone zmiany wydłużają ten czas do 41 i 43 tygodnia. Dwójka rodziców ma także mieć prawo do 9 tygodni urlopu, którego nie można przenieść na drugiego rodzica. 

Urlop opiekuńczy 

Nowością w Prawie pracy będzie urlop opiekuńczy. Będzie to 5 dni bezpłatnego urlopu, który zostanie udzielony na wniosek pracownika w sytuacji, kiedy jest on zmuszony zapewnić osobistą opiekę swojemu dziecku lub innemu członkowi najbliższej rodziny. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!