Wnioskujesz o zasiłek opiekuńczy na chore dziecko? Kiedy ZUS może odmówić?

Wniosek o zasiłek opiekuńczy można złożyć w kilku sytuacjach. Przysługuje on osobie ubezpieczonej, która jest zwolniona z pracy z powodu: osobistej opieki nad dzieckiem, które jest chore lub niepełnosprawne oraz nad innym, chorym członkiem rodziny. Wniosek w takiej sprawie składany jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To ZUS podejmuje także decyzję w tej sprawie. Czasami decyzja jest odmowna. W jakich sytuacjach?

Wnioskujesz o zasiłek opiekuńczy na chore dziecko? Kiedy ZUS może odmówić?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 19 stycznia 2023

Zasiłek opiekuńczy. Podstawowe informacje 

Zagadnienia związane z zasiłkiem opiekuńczym są uregulowane Ustawą z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Potocznie jest ona nazywana ustawą zasiłkową. Artykuł 32 ust. 1 ustawy zasiłkowej dokładnie określa, komu przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Informacje o tym, w jakiej sytuacji może zostać przyznany zasiłek znajdziesz TUTAJ.

Czy jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas ferii?Czy jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas ferii?Anna Malinowska

Kiedy ZUS może odmówić przyznania zasiłku? 

Znajdziemy w niej również tzw. wyłączenia z prawa do zasiłku opiekuńczego. Regulacja ta mówi o tym, że zasiłek opiekuńczy nie może być czasami przyznany mimo spełnienia warunków, które określa wspomniany art. 32 ust. 1. 

Taka sytuacja występuje w przypadku, gdy w tym samym, wspólnym gospodarstwie domowym przebywa inny członek rodziny, który jest zdolny do opieki nad chorym dzieckiem. Ta zasada nie dotyczy tylko sytuacji, w której chodzi o opiekę, która jest sprawowana nad chorym dzieckiem, które jest w wieku do 2 lat. Reguluje to art. 34 rzeczonej ustawy zasiłkowej. 

ZUS ma prawo do negatywnego rozpatrzenia wniosku w szczególności, jeśli w naszym domu mieszka inna osoba — członek rodziny, który może zapewnić opiekę dziecku. Taka osoba musi mieć obiektywne możliwości do sprawowania takiej opieki. 

Od kiedy będą obowiązywać nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA?Od kiedy będą obowiązywać nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA?Jan Wróblewski

Oczywiste jest, że nie zawsze osoba znajdująca się we wspólnym gospodarstwie domowym ma możliwość sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Nie spełniają takich kryteriów osoby, które: 
  • są niezdolne do pracy z powodu choroby, 
  • zajmują się prowadzeniem gospodarstwa rolnego, 
  • chodzą do pracy w systemie zmianowym, w którym jest przewidziana praca w trybie nocnym, 
  • są w podeszłym wieku i mają ograniczoną sprawność psychiczną lub fizyczną, 
  • niepełnosprawne, jeśli stopień niepełnosprawności uniemożliwia lub ogranicza możliwość opieki. 

Zatem, jeśli razem z nami zamieszkuje rencista, który jest sprawny i nie ma przeszkód do opieki nad chorym dzieckiem związanych z jego stanem zdrowia oraz prawnym, bądź nie ma innych przesłanek wyłączających, ZUS może odmówić nam zasiłku.  Podobnie, jeśli drugi rodzic jest osobą bezrobotną

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!