Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę

Pandemia miała wpływ na wiele aspektów naszego życia. Swoje piętno odcisnęła także na naszej pracy, którą w wielu przypadkach wykonywaliśmy zdalnie z domu, bo nie było innego wyjścia. Teraz praca realizowana na odległość została wprowadzona na stałe w kodeksie pracy. Andrzej Duda, prezydent RP, podpisał ustawę. 

Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 3 lutego 2023

Praca zdalna — dla kogo?

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa wprowadza definicję pracy zdalnej polegającej na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo (hybrydowo) w miejscu wskazanym przez pracownika, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Określa także zasady jej wykonywania. 

- [Praca zdalna] będzie mogła być uzgodniona i przy zawieraniu umowy o pracę, i później, już w trakcie zatrudnienia. W każdej chwili będzie też można powrócić do tradycyjnej pracy powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. 

Zgodnie z ustawą, którą podpisał Andrzej Duda, pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej, jeśli pracownik: 

  • ma dziecko, które jest niepełnosprawne; 
  • wychowuje dziecko do 4. roku życia; 
  • sprawuje opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności; 
  • jest kobietą w ciąży. 

Nie każdy może dostać zgodę na pracę zdalną

Te zasady nie obowiązują, jednak jeśli specyfika danej pracy nie pozwala na wykonywanie jej w sposób zdalny. Chodzi tu np. o pracowników sklepów, osoby pracujące na produkcji, czy w gastronomi. Pozostałym osobom w ciągu roku ma przysługiwać 24 dni, które mogą przepracować zdalnie. Pracodawca może jednak odrzucać wnioski z prośbą o pracę na odległość. 

Urlop dla poratowania zdrowia. Komu przysługuje?Urlop dla poratowania zdrowia. Komu przysługuje?Małgorzata Łaziuk

Wprowadzenie na stałe pracy zdalnej to niejedyne zmiany w kodeksie pracy. Kolejną jest zakaz dopuszczania do pracy pracownika nietrzeźwego lub będącego pod wpływem tzw. narkotyków. 

Kontrola trzeźwości 

Nietrzeźwość pracownika będzie mogła być stwierdzona na dwa sposoby: 

  • w razie uzasadnionego podejrzenia, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu albo pił alkohol w pracy (np. zatacza się) – badanie trzeźwości będzie mogła przeprowadzić policja (dotyczy to wszystkich pracowników), 
  • w przypadku określonych w przepisach wewnątrzzakładowych kategorii pracowników pracodawca będzie mógł przeprowadzić samodzielną, prewencyjną kontrolę trzeźwości, nawet gdy pracownik nie okazuje oznak bycia pod wpływem alkoholu.  Analogiczne zasady będą stosowane do sprawdzania, czy pracownik nie jest pod wpływem narkotyków. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!