Zwolnienia lekarskie w 2022 r. Podsumowanie statystyk ZUS

Czy wiesz, że w 2022 roku wystawiono 27 mln zwolnień lekarskich? Ich łączny czas trwania to 288,8 miliona dni. Takie statystyki opublikował na swojej stronie www ZUS. Przyczyną zwolnień lekarskich najczęściej były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej.

Zwolnienia lekarskie w 2022 r. Podsumowanie statystyk ZUS
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 10 lutego 2023

Raport ZUS za 2022 rok 

ZUS stale monitoruje, jakie choroby dotykają Polaków. Znacznie ułatwiło to wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA. Pozwala to na generowanie dokładnych danych na temat chorób dosłownie dzień po dniu. Z tych danych korzysta bardzo wiele instytucji, pozwalają one na budowę przyszłej polityki zdrowotnej, także profilaktyki.

O czym musisz pamiętać, pobierając program Płatnik?O czym musisz pamiętać, pobierając program Płatnik?Anna Petynia-Kawa

Jakie choroby były przyczyną zwolnień lekarskich w 2022 roku? 

Statystyki ZUS pokazują następujące dane: 

  • 16,4% osób było na zwolnieniu lekarskim z powodu chorób układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (39,1 mln dni zwolnienia lekarskiego), 
  • 15,7% zwolnień było efektem ciąży, połogu i porodu (37,5 mln dni), 
  • 14,2% to choroby układu oddechowego (34 mln dni), 
  • 13,3% urazy, zatrucia oraz inne skutki działania czynników zewnętrznych (31,7 mln dni), 
  • 10% — choroby i zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia zachowania (23,8 mln dni).

    Emeryt z Radomia przez rok omyłkowo otrzymywał podwójne świadczenie. Nie musi zwracać pieniędzyEmeryt z Radomia przez rok omyłkowo otrzymywał podwójne świadczenie. Nie musi zwracać pieniędzyJakub Stasak

Inne interesujące dane są związane z płcią osób chorujących. Ponad połowa to kobiety (55,4%), a w 2021 roku było to 54,8%.

W jakim wieku były osoby chorujące? 

Dane statystyczne dotyczące wieku osób chorujących przedstawiają się następująco,  

osoby w wieku 30-39 lat — 27,5% dni absencji w pracy z powodu choroby. Jak spojrzymy na kobiety, to było ich 31,4% dni nieobecności. Wśród mężczyzn największy odsetek nieobecności był w grupie wiekowej 40-49 lat i wyniósł on 23,7%.

Są pieniądze na NOP również po szczepieniach obowiązkowychSą pieniądze na NOP również po szczepieniach obowiązkowychDamian Jemioło

Czy nadal chorujemy na COVID-19?

ZUS stale monitoruje również dane dotyczące zachorowań na COVID-19, a dokładniej zdrowia pacjenta po przejściu choroby. Z powodu różnych jednostek związanych z COVID-19 wystawiono 18,5 tys zwolnień lekarskich na 141,9 tys dni. Z powodu określonego w zwolnieniu jako “zdrowie pacjenta po zakończeniu COVID-19” wystawiono 173,5 tys zwolnień. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!