Dlaczego nie możesz znaleźć pracy? 5 kluczowych powodów

Źle napisane CV? Brak wiary w siebie? A może brak determinacji w poszukiwaniach? Co tak naprawdę sprawia, że nie możemy znaleźć pracy?

Dlaczego nie możesz znaleźć pracy? 5 kluczowych powodów
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 14 lutego 2023

Dlaczego? 

Szukanie pracy to niełatwe zadanie. Zwykle jest ono obarczone stresem i frustracją, szczególnie jeśli wysyłamy jedno CV za drugim, a i tak się nikt do nas nie odzywa. W takich chwilach wielu zastanawia się jak to możliwe, że znajomi tak szybko znaleźli pracę, a my wciąż szukamy i to z marnym efektem. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Co zatem hamuje proces poszukiwania pracy najczęściej?

Po pierwsze: tak naprawdę nie szukasz pracy

Jedną z przyczyn, dla której nie możemy znaleźć pracy, jest to, że jej tak naprawdę nie szukamy. Narzekamy, że jest ciężko, że trudno coś znaleźć, ale prawda jest taka, że CV wysyłamy raz na jakiś czas, często nie czytając dokładnie czy spełniamy wymagania podane w ofercie. Gdy tak robimy, nie ma się, co dziwić, że żaden rekrutek się do nas nie odzywa.

Po drugie: twoje CV jest źle napisane

Drugim powodem, który sprawia, że nie możemy znaleźć pracy, są nasze dokumenty aplikacyjne. W zasadzie zawsze, gdy ubiegamy się o zatrudnienie, potrzebujemy mieć CV. Jeśli szukamy pracy na serio, warto się zastanowić czy nasz dokument jest przejrzysty, czy znajdują się w nim najważniejsze informacje mówiące o naszym doświadczeniu itp.

Po trzecie: nie wiesz, czego szukasz

Kolejnym powodem, który sprawia, że nie możemy znaleźć pracy, jest to, że sami nie wiemy, czego chcemy. Pracowaliśmy już w różnych branżach, ale żadna nie sprawiała nam na tyle satysfakcji, że chcieliśmy się w niej rozwijać. Do tego nie koniecznie mamy ochotę zaczynać pracę w zupełnie nowym zawodzie.

Jak bezpiecznie mierzyć czas pracy pracowników?Jak bezpiecznie mierzyć czas pracy pracowników?Rafał Stępniewski


Jeśli więc szukasz pracy na poważnie, na początek odpowiedź sobie na pytanie, czym się chcesz zajmować zawodowo, a dopiero później rozpocznij poszukiwania. Tak będzie o wiele łatwiej znaleźć pracę.

Po czwarte: nie pasujesz do zespołu

Czasem zdarza się i tak, że nasza kandydatura została odrzucona, bo rekruter stwierdził, że nie pasujemy do kultury organizacyjnej firmy. W takiej sytuacji i tak należy pozostać względem osoby rekrutującej miłym i uprzejmym, bo to, że nie „zaiskrzyło” teraz nie oznacza, że nie „zaiskrzy” w przyszłości.

Po piąte: nie wierzysz w siebie

Czasem nie możemy znaleźć pracy, bo nie wierzymy w siebie. Mimo że potrafimy dużo, robiliśmy wiele w danym kierunku, za nami mnóstwo praktyk, wolontariatu, mamy znajomości, uważamy, że to za mało i nawet jeśli jesteśmy idealnym kandydatem na dane stanowisko, nie wysyłamy dokumentów aplikacyjnych. Jesteśmy przekonani, że nie dalibyśmy sobie rady, a nasze osiągnięcia są mało istotne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!