Zwroty i dopłaty podatku za 2022

Zmiany w Nowym Ładzie, które weszły w życie 1 lipca 2022 roku były odpowiedzią na głosy obywateli i przedsiębiorców. Przed nami czas rozliczeń z fiskusem. To może być najtrudniejsze rozliczenie podatków od lat. Z tego powodu warto przygotować się do niego w sposób bardzo merytoryczny.

Zwroty i dopłaty podatku za 2022
 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 20 lutego 2023

Przypominamy o tym, że efektem zmian wprowadzonych 1 stycznia 2022 roku jest podniesiona kwota wolna od podatku — jest to 30 tysięcy złotych. Kwota w której obowiązuje podwyższony podatek — 32% została podniesiona do 120 tys zł i dopiero od tej nadwyżki płaci się wyższe podatki.

Zwrot nadpłaconego podatku — dlaczego istnieje? 

Co roku część podatników otrzymuje zwrot nadpłaconego podatku. Jest to efekt wielu czynników, między innymi: 

 • obniżenia stawki podatku dochodowego z 17% do 12% w pierwszej stawce na skali podatkowej, 
 • braku istnienia możliwości stosowania kwoty zmniejszającej podatek w zaliczkach pobranych w 2022 roku od przychodów z umowy zlecenia, 
 • korzystania z ulg podatkowych np. darowizn, ulgi na termomodernizację, ulgi na dzieci, 
 • korzystania z możliwości łącznego rozliczenia się przez oboje małżonków, 
 • preferencyjne opodatkowanie dla samotnych rodziców.

Zwrot podatku mogą otrzymać emeryci, pracownicy, osoby wychowujące samotnie 2 dzieci lub małżonkowie wychowujący 2 dzieci.

Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Anna Malinowska

Niedopłata podatku — kiedy powstaje? 

Drugi efekt rozliczenia rocznego to niedopłata podatku. W takim wypadku należy zapłacić podatek w terminie do końca kwietnia 2023 roku. Bardzo często jest to efekt: 
 • zamrożenia zaliczek na poziomie z 2021 r. 
 • stosowania preferencji podatkowych w zaliczkach, w których całość nie można zastosować w zeznaniu, 
 • stosowania niższej stawki podatkowej (12/17%) w przypadku, kiedy podatnik osiąga przychody z kilku źródeł, ponieważ skumulowany dochód może mieć zastosowanie z 32% stawką podatku. 

  Co to jest podatek VAT?Co to jest podatek VAT?Michał Górecki

Kogo może dotyczyć taka sytuacja? Najczęściej może wystąpić u pracujących emerytów, podatników pracujących na dwa etaty, osób otrzymujących rentę i pracujących jednocześnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!