O czym musisz pamiętać, pobierając program Płatnik?

Program Płatnik to wsparcie każdego przedsiębiorcy, który rozlicza się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. To narzędzie służy do obliczenia wysokości składek ZUS oraz generowania stosownej deklaracji, którą co miesiąc powinniśmy składać w inspektoracie ZUS odpowiadającym naszemu miejscu zamieszkania. Można z jego pomocą wygenerować także inne dokumenty składane w ZUS.

O czym musisz pamiętać, pobierając program Płatnik?
 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 6 lutego 2023

Dlaczego przedsiębiorcy wybierają program Płatnik? 

Program Płatnik to narzędzie, które ma wspierać biznes i przedsiębiorców w wyliczaniu należnych składek ZUS oraz służy również do generowania innych dokumentów ubezpieczeniowych. Program Płatnik jest bezpłatny. Warto pamiętać o tym, że dokonuje on regularnie aktualizacji oraz synchronizacji i weryfikacji danych zgodnie z bazą ZUS.

Czy będzie 13 emerytura w 2023 roku?Czy będzie 13 emerytura w 2023 roku?Małgorzata Łaziuk

Program Płatnik pozwala na:

 • proste generowanie comiesięcznej deklaracji ZUS dzięki podpowiedziom, które daje on podczas wypełniania dokumentów,
 • tworzenie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych,
 • import danych z systemów płacowo-kadrowych,
 • automatyczne generowanie informacji miesięcznych oraz rocznych dla ubezpieczonego,
 • sprawne przesyłanie dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS.  

  Program Płatnik dba o bezpieczeństwo użytkowania

  Ten popularny program z którego korzystają nie tylko przedsiębiorcy ale i biura księgowe i rachunkowe w całym kraju został odpowiednio zabezpieczony przed nieuprawnionym pobieraniem danych z ZUS. W tym celu, by dane w nim synchronizowały się z bazą ZUS, należy użyć bezpiecznego podpisy elektronicznego który jest przypisany do uprawnionego użytkownika.

  Nie wiesz, czy ten program będzie kompatybilny z Twoim systemem operacyjnym komputera? Kliknij TUTAJ i sprawdź to! Przypominamy, że od 22 października 2022 roku program Płatnik pozwala na korzystanie w nim z podpisu osobistego e-dowodem. Wystarczy w tym celu wprowadzić aktualizację komponentów programu i danych prawnika. Wykonujemy to w górnym menu Administracja. Tam skonfigurujemy ustawienia. 

  Polacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSPolacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSAnna Malinowska

  Co istotne, spełnia on wymogi zapisane w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity — Dz. U. z 2017 r., poz. 1778 z późn. zm.).

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!