Masowo pozbywamy się kredytów. Jak zrobić to z głową?

Utrzymujące się od roku wysokie stopy procentowe i szalejąca inflacja zachęcają nas do nadpłat kredytów hipotecznych. Chętniej także spłacamy inne zobowiązania kredytowe zaciągnięte w bankach. Przyczyna jest prosta. Pieniądze z dnia na dzień tracą wartość i trzymanie ich na koncie oszczędnościowym nie ma sensu. Czy zawsze warto nadpłacać kredyt? Kiedy jest to opłacalne?

Masowo pozbywamy się kredytów. Jak zrobić to z głową?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 7 lutego 2023

Wakacje kredytowe — co zrobić z zaoszczędzoną kwotą?

Rządowe wakacje kredytowe miały pomóc osobom, które chwilowo nie radzą sobie ze spłatą kredytów z powodu szybkiego wzrostu oprocentowania i gwałtownego wzrostu wysokości rat. Skorzystały z nich jednak również osoby, które dotychczas ze spłatą nie miały problemów. Często odkładały pieniądze, które postanowiły wydać na nadpłatę kredytu. 

Spirala płacowo-inflacyjna. Co to takiego?Spirala płacowo-inflacyjna. Co to takiego?Mikołaj Frączak

Nadpłata kapitału — na czym polega? 

Nadpłata kapitału to wpłacanie w banku kwot wyższych, niż wynika to z naszej umowy kredytowej oraz bieżących płatności rat kapitałowo-odsetkowych.  Prościej rzecz ujmując, jest szybszą, częściową spłatą kwoty zobowiązania wobec banku przez klienta. Jest ona zagwarantowana w przepisach, niezależnie od tego czy spłacami kredyt hipoteczny, czy konsumencki. 

W efekcie takiego działania spłacasz wyższą kwotę raty kapitałowo-odsetkowej. Tym samym udzielasz bankowi dyspozycji, by zaksięgować kwotę pieniędzy ponad kwotę płatności miesięcznej na poczet spłaty części kapitału. Samodzielnie przy tym decydujemy, ile chcemy zapłacić. Może być to wielokrotność raty, albo podwójna kwota. 

Wynikiem nadpłaty może być zmniejszenie wysokości kolejnych rat lub skrócenie okresu kredytowania. 

GUS potwierdza: mamy najwyższą inflację od 1998 rokuGUS potwierdza: mamy najwyższą inflację od 1998 rokuMartyna Kowalska

Jak się przygotować do nadpłaty kredytu? 

Kredyt hipoteczny możesz spłacać co miesiąc, nawet niewielkimi kwotami. Co Ci to da? Przede wszystkim zmniejszą się odsetki, jakie finalnie zapłacisz za cały okres kredytowania. Wielu pracowników banków oraz doradców finansowych poradzi Ci, by stale odkładać pieniądze i nadpłacać kredyt od razu większą kwotą, która stanowi wielokrotność raty. To korzystniejsza opcja dla kredytobiorcy — poza zaoszczędzeniem na odsetkach, zapłaci on jeszcze niewielką opłatę za przeliczenie kredytu na nowo. Co finalnie i tak jest lepszym rozwiązaniem porównując tą kwotę, do kwoty odsetek, jaką zaoszczędzisz.  

Ustawa o kredycie konsumenckim mówi, że klient który dokona spłaty części zobowiązania przed terminem określonym w kredycie konsumenckim, może liczyć na obniżenie kosztu umowy. Tym samym może liczyć na zwrot części pieniędzy.

Kiedy warto nadpłacać kredyt? 

Obecna sytuacja gospodarcza oraz szalejąca inflacja to dobry moment na decyzję o nadpłacie kredytu hipotecznego lub konsumenckiego. Ceny dóbr oraz usług konsumenckich idą stale w górę. Wartość pieniądza w czasie jest coraz niższa. Im wyższa inflacja, tym mniej za określoną kwotę możemy kupić dóbr. A nadpłata kredytu hipotecznego powoduje, że odsetki są naliczane od mniejszej kwoty. 

Końca drożyzny nie widać. Inflacja przebiła kolejny poziomKońca drożyzny nie widać. Inflacja przebiła kolejny poziomMichał Górecki

Obecne warunki podniesienia oprocentowania kredytów hipotecznych są dodatkowym motorem zachęcającym do spłaty kredytu hipotecznego. I choć obecnie Rada Polityki Pieniężnej nie podnosi stóp procentowych, nadpłata kredytu hipotecznego jest korzystnym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak przy tym, by nie pozbywać się wszystkich oszczędności — warto zostawić sobie bufor bezpieczeństwa na kolejne miesiące.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!