Jeszcze wyższa podwyżka rent i emerytur. Jest rekord!

Emeryci z niecierpliwością czekają na 1 marca 2023 roku. Od tego dnia zacznie obowiązywać nowa stawka och świadczeń. W tym roku wskaźnik waloryzacji jest rekordowy i wynosi 114,8%! Przeznaczono na nią 44,15 miliarda złotych.

Jeszcze wyższa podwyżka rent i emerytur. Jest rekord!
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 20 lutego 2023

Na jakiej podstawie wylicza się wskaźnik waloryzacji świadczeń? 

Procentowy wskaźnik waloryzacji jest wyliczany na podstawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym. Zwiększa się go o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, które obowiązywało w poprzednim roku kalendarzowym.

GUS ogłosił, że ubiegłoroczny wskaźnik cen u usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów wynosi za rok 2022 114,8%. Realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. wyniósł 97,9%. Na tej podstawie ustalono wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 roku na 114,8%. 

Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Mikołaj Frączak

Jaka będzie wysokość wybranych świadczeń od 1 marca 2023?

Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, emerytura, renta rodzinna i renta socjalna ma mieć wysokość 1588,44 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 1191,33 zł. Świadczenie przedemerytalne ma mieć wysokość 1600,70 zł, a dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie, dodatek kombatancki to 294,39 zł. Zaś kwota miesięczna, która uprawnia do świadczenia uzupełniającego dla osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji to 2157,80 zł.

Zmiany w emeryturach rolniczych już od 15 czerwca 2022Zmiany w emeryturach rolniczych już od 15 czerwca 2022Martyna Kowalska

Jeszcze wyższa podwyżka rent i emerytur

W obecnym roku zmodyfikowano zasady waloryzacji, w efekcie czego świadczenia będą podwyższane o tak zwany wskaźnik waloryzacji, ale nie mniej niż o kwotę 250 zł. Dzięki takiemu obrotowi sprawy zyskają osoby pobierające najniższe świadczenia, do kwoty 1689,19 zł. wszystkie dodatku do świadczeń również zostały podwyższone o wskaźnik waloryzacji. 

Koszt tegorocznej waloryzacji rent i emerytur to 44,15 miliarda złotych. Przypomnijmy, że końcoworoczne prognozy wskazywały, że świadczenia nie wzrosną w tak szybkim tempie o tak duże kwoty. Emeryci i renciści mają zatem czym się cieszyć. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!