Jeszcze wyższa podwyżka rent i emerytur. Jest rekord!

Emeryci z niecierpliwością czekają na 1 marca 2023 roku. Od tego dnia zacznie obowiązywać nowa stawka och świadczeń. W tym roku wskaźnik waloryzacji jest rekordowy i wynosi 114,8%! Przeznaczono na nią 44,15 miliarda złotych.

Jeszcze wyższa podwyżka rent i emerytur. Jest rekord!
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 20 lutego 2023

Na jakiej podstawie wylicza się wskaźnik waloryzacji świadczeń? 

Procentowy wskaźnik waloryzacji jest wyliczany na podstawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym. Zwiększa się go o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, które obowiązywało w poprzednim roku kalendarzowym.

GUS ogłosił, że ubiegłoroczny wskaźnik cen u usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów wynosi za rok 2022 114,8%. Realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. wyniósł 97,9%. Na tej podstawie ustalono wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 roku na 114,8%. 

Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Mikołaj Frączak

Jaka będzie wysokość wybranych świadczeń od 1 marca 2023?

Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, emerytura, renta rodzinna i renta socjalna ma mieć wysokość 1588,44 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 1191,33 zł. Świadczenie przedemerytalne ma mieć wysokość 1600,70 zł, a dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie, dodatek kombatancki to 294,39 zł. Zaś kwota miesięczna, która uprawnia do świadczenia uzupełniającego dla osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji to 2157,80 zł.

Zmiany w emeryturach rolniczych już od 15 czerwca 2022Zmiany w emeryturach rolniczych już od 15 czerwca 2022Martyna Kowalska

Jeszcze wyższa podwyżka rent i emerytur

W obecnym roku zmodyfikowano zasady waloryzacji, w efekcie czego świadczenia będą podwyższane o tak zwany wskaźnik waloryzacji, ale nie mniej niż o kwotę 250 zł. Dzięki takiemu obrotowi sprawy zyskają osoby pobierające najniższe świadczenia, do kwoty 1689,19 zł. wszystkie dodatku do świadczeń również zostały podwyższone o wskaźnik waloryzacji. 

Koszt tegorocznej waloryzacji rent i emerytur to 44,15 miliarda złotych. Przypomnijmy, że końcoworoczne prognozy wskazywały, że świadczenia nie wzrosną w tak szybkim tempie o tak duże kwoty. Emeryci i renciści mają zatem czym się cieszyć. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!