Pożyczka bez zaświadczeń – co tak naprawdę oznacza?

„Pożyczka w 15 minut przez internet bez zaświadczeń” – widząc takie hasło, potencjalny pożyczkobiorca może mieć wątpliwości, czy cały proces przyznania pożyczki faktycznie odbywa się tak szybko, a w dodatku – czy firma pożyczająca swoje środki finansowe naprawdę nie wymaga absolutnie żadnych zaświadczeń. Jak jest zatem w praktyce?

Pożyczka bez zaświadczeń – co tak naprawdę oznacza?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 21 lutego 2023

Pożyczka gotówkowa bez zaświadczeń

Najczęściej pod stwierdzeniem „pożyczka w 5 minut bez zaświadczeń” nie kryje się wcale możliwość uzyskania pożyczki w tak krótkim czasie i bez okazania jakichkolwiek dokumentów. Zazwyczaj osoba wnioskująca o pożyczkę, nawet jeśli robi to przez internet, musi mieć nie tylko przygotowany dowód osobisty i poprawnie wypełniony wniosek kredytowy, ale też – zaświadczenie o dochodach lub inne dokumenty potwierdzające wysokość zarobków. Samo hasło nieraz okazuje się tylko sprytnym zabiegiem marketingowym.

Czy zatem pożyczka bez oświadczenia o zatrudnieniu lub osiąganych dochodach jest w ogóle możliwa? Okazuje się, że tak – wystarczy tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Pożyczka na dowód bez zaświadczeń

Zacznijmy od tego, czym jest wspomniane zaświadczenie. W tradycyjnym procesie kredytowym Klient nie tylko musi zadeklarować, jakie osiąga dochody – musi również je udokumentować. Zazwyczaj przy pomocy specjalnego zaświadczenia, wystawianego przez jego pracodawcę – chociaż nieraz wystarczą inne dokumenty. Każdorazowo trzeba je jednak okazać. Możliwość uzyskania pożyczki na raty przez internet bez zaświadczeń mają za to Klienci Smartney. W przypadku pożyczki w Smartney konieczne jest tylko przygotowanie dowodu osobistego. Nie trzeba jednak przesyłać skanu jakiegokolwiek dokumentu. We wniosku należy tylko uzupełnić niezbędne dane osobowe i kontaktowe, a następnie dokonać weryfikacji tożsamości i dochodów za pośrednictwem Kontomatika. Ta nowoczesna metoda kompletnie eliminuje potrzebę przedstawiania dokumentów dochodowych. 

Oprócz tego osoba ubiegająca się o pożyczkę musi oczywiście wskazać we wniosku wysokość i źródło dochodów, a także miesięcznych, stałych wydatków oraz podać stan cywilny, liczbę osób na utrzymaniu i wykształcenie – zgodnie ze stanem rzeczywistym. Przyszły Klient może ubiegać się o nawet 60 tys. zł pożyczki, a cały proces faktycznie trwa najczęściej jedynie kilka minut.

Pożyczka bez BIK i zaświadczeń? Bez BIK będzie jednak ciężko

Dlaczego jednak nie jest konieczne przedstawienie dodatkowych zaświadczeń? Pożyczka bez zaświadczeń o zarobkach jest możliwa, ponieważ – bez względu na dołączone dokumenty – następuje weryfikacja zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkodawcy. W Smartney jest to możliwe dzięki nowoczesnym fintechowym rozwiązaniom. Na ich podstawie firma ocenia, czy przyszły Klient jest w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Jednym z elementów weryfikacji jest również analiza danych zawartych w BIK i BIG. Tym samym należy pamiętać, że negatywna historia kredytowa (opóźnienia w płatnościach lub niespłacone, przeterminowane zobowiązania) mogą uniemożliwić wzięcie pożyczki. Warto jednak podkreślić, że to odpowiedzialne podejście, a weryfikacja w BIK i BIG może z jednej strony uchronić firmę pożyczkową przed udzieleniem środków osobie, która nie spłaci pożyczki, a z drugiej – samego Klienta, który mógłby wpaść w spiralę zadłużenia. Nie zmienia to jednak faktu, że pożyczka bez zaświadczeniu o dochodach czy zatrudnieniu jest w Smartney jak najbardziej możliwa.

Materiał sponsorowany

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!