Emerytura z rekompensatą - dla kogo?

Wiele osób z niecierpliwością oczekuje chwili, kiedy nie będą musieli już pracować, a wolny czas poświęcą na odpoczynek. Liczą, że właśnie wtedy spędzą najpiękniejsze, najmilsze chwile w swoim życiu, będą mogli zadbać o ogródek, czytać książki, oglądać filmy i telewizję, czy zająć się wnukami.

Emerytura z rekompensatą - dla kogo?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 27 lutego 2023

Niestety — o sprawach związanych z emeryturą niewiele się mówi, a myśleć o nich zaczyna się nie na początku pracy zawodowej, a dopiero po przepracowaniu kilku, jeśli nie kilkunastu lat. Panuje błędne przekonanie, że nie ma potrzeby zajmowania się tym tematem w momencie, kiedy pieniądze można przeznaczyć na podróże, życie na wysokim poziomie, spełnianie marzeń. Warto jednak zastanowić się tym wcześniej, pomyśleć o tym, czy świadczenie emerytalne pozwoli zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe oraz zobowiązania finansowe.

Komu przysługuje emerytura z rekompensatą?

Emerytura z rekompensatą to świadczenie finansowe przysługujące osobom, które pracowały w warunkach szkodzących zdrowiu, a wykonywane przez nich obowiązki zawodowe mogły wywołać ubytek zdrowotny. 

O pracy w warunkach szczególnych można mówić, gdy są one szkodliwe  ze względu na oddziaływanie czynników:

  • fizycznych (np. dźwięków, niebezpiecznych maszyn, temperatury),
  • biologicznych,
  • chemicznych (praca z toksynami, substancjami wpływającymi na rozwój chorób np. raka, powodujących dyskomfort lub uczulenia).

Na wysokość takiego dodatku do emerytury wpływ mają różne czynniki; jej obliczaniem zajmują się osoby wykwalifikowane, pracownicy ZUS. Jak wspominaliśmy — ostateczną kwotę mogą podać pracownicy placówek ZUS, jednak rekompensata często wynosi około 300-400 zł.

Jeszcze wyższa podwyżka rent i emerytur. Jest rekord!Jeszcze wyższa podwyżka rent i emerytur. Jest rekord!Anna Petynia-Kawa

Wpływ na to, ile wynosić będzie świadczenie ma:

  • przepracowany czas,
  • wiek w 31 grudnia 2008 r.,
  • czas, w którym ubezpieczony opłacał składki, a także, w którym nie były one opłacane.

Emerytura z rekompensatą przysługuje osobom, które do 2009 roku przez 15 lat świadczyły pracę w warunkach szczególnych lub łączny czas wykonywania obowiązków zawodowych w takich warunkach wynosi 15 lat.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wniosek o emeryturę z rekompensatą, jak wiele dokumentów, które powinny trafić do rozpatrzenia przez pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można przekazać na kilka sposobów. Najpopularniejszym oraz najczęściej stosowanym jest osobiste złożenie do placówki zgodnej terytorialnie (w przypadku, gdy zostanie złożona w innym miejscu — trafi do odpowiedniej placówki). Można również wysłać je pocztą, a także elektronicznie, za pośrednictwem PUE ZUS.

Czy będzie 13 emerytura w 2023 roku?Czy będzie 13 emerytura w 2023 roku?Małgorzata Łaziuk

Wiadomo już, gdzie należy złożyć wniosek o emeryturę z rekompensatą, pozostaje więc dowiedzieć się, kiedy należy to zrobić. Sprawa jest prosta: trzeba zrobić to w momencie, kiedy ustalane będzie prawo do emerytury z powodu uzyskania wieku emerytalnego (u kobiet następuje to, gdy przekroczą 60 rok życia, u mężczyzn — 65). Wniosek wraz ze świadectwem pracy albo zaświadczeniem od pracodawcy o wykonywaniu obowiązków z czynnikami szkodzącymi zdrowiu powinien być złożony do 30 dni wcześniej.  Jeśli nie zostaną spełnione odpowiednie warunki, określone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych może nastąpić odmowa przyznania świadczenia emerytalnego.

Warto posiadać informacje na ten temat — edukacja związana z finansami oraz z planowaniem życia powinna być prowadzona już od najmłodszych lat — dzieci i nastolatki wbrew pozorom potrafią zrozumieć nawet trudne zagadnienia. Wiedza procentuje — bardzo dobrze jest, jeśli społeczeństwo orientuje się w tematyce związanej z zarządzaniem budżetem domowym, zasiłkami czy emeryturami, a oprócz tego potrafi stworzyć biznesplan, czy profesjonalne CV.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!