Czy będzie 13 emerytura w 2023 roku?

13 emerytura to świadczenie mające na celu udzielenie wsparcia osobom, które na dzień 31 marca posiadają uprawnienia pozwalające na otrzymywanie emerytury lub renty. Świadczenie przysługuje między innymi seniorom czy osobom niepełnosprawnym.

Czy będzie 13 emerytura w 2023 roku?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 31 stycznia 2023

Dla wielu osób jest to ogromne wsparcie, które pozwoli na dokonanie niezbędnych wpłat, lepsze zaplanowanie budżetu domowego czy po prostu sprawienie sobie mniejszych lub większych przyjemności. To dodatkowy zastrzyk gotówki.

Czy będzie 13 emerytura w 2023 roku? 

Dziś już wiadomo, że w 2023 roku na emerytów i rencistów czeka wypłata dodatkowych świadczeń: trzynastej i czternastej emerytury.

13 emerytura zostanie wypłacona w kwietniu 2023 roku (w przypadku pobierania świadczenia przedemerytalnego nastąpi to w maju), wraz z tym, które otrzymuje dana osoba. Kwota, jaką dostarczy listonosz lub wpłynie na konto to dodatkowe 1445,48 zł netto (1588,44 brutto). 

Wcześniejsi emeryci, a także renciści zarobią więcej. Zmiana zasadWcześniejsi emeryci, a także renciści zarobią więcej. Zmiana zasadMartyna Kowalska

Kto otrzyma świadczenie?  Przysługuje ono osobom, które pobierają:

  • emeryturę,
  • rentę socjalną,
  • rentę rodzinną, szkoleniową,
  • rentę dla osób niezdolnych do pracy,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia przedemerytalne; dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych.

W 2022 roku do pobrania świadczenia uprawnionych było 9 milionów osób.

Wypłatę będzie prowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Jakie są formy wsparcia seniorów i osób niepełnosprawnych

13 i 14 emerytura nie należą do jedynych form wsparcia seniorów i osób niepełnosprawnych. Obie grupy oprócz wspomnianych świadczeń mają szereg ulg, które wpływają na poprawę życia. Osoby powyżej 75 roku oraz niepełnosprawni legitymujący się orzeczeniem o niepełnosprawności:

  • nie muszą opłacać abonamentu telewizyjnego,
  • otrzymują zasiłek pielęgnacyjny (przysługuje on także tym, którzy ukończyli 75 rok życia),
  • mogą odliczyć ulgę rehabilitacyjną,
  • ulga PKP (dwa przejazdy w roku).

Osoby po 60 -tym roku życia mają możliwość wyrobienia Ogólnopolskiej Karty Seniora.

Dla seniorów dostępna jest również lista leków bezpłatnych (do ich zakupu niezbędna jest recepta z kodem S), która jest często aktualizowana. Dodatkowo — seniorzy w miastach, w których jest komunikacja miejska mogą podróżować z biletem ulgowym lub bezpłatnie, tak samo jak, niepełnosprawni. Każde miasto ma swoje ulgi dla seniorów oraz ustalony wiek, od którego one przysługują. Seniorzy mogą także odliczyć wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej (jeśli posiadają orzeczenie o niepełnosprawności). 

Na czym polega zawieszenie emerytury?Na czym polega zawieszenie emerytury?Anna Malinowska

Osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą korzystać ze wsparcia udzielanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR), w których są działy Rehabilitacji Społecznej. Dla nich to ogromne wsparcie: dzięki pieniądzom z programu Aktywny Samorząd (na likwidację barier architektonicznych, komunikacyjnych, dofinansowanie wydatków na szkolenia, studia wyższe, samochód czy prawo jazdy) znacząco poprawi ich komfort życia, a bariery życiowe ulegną zmniejszeniu. To bardzo ważne dla aktywizacji tej grupy społecznej

Takie wsparcie mogą uzyskać również seniorzy, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.

To jednak nie wszystko — według zapowiedzi w drugiej połowie roku planowana jest wypłata, wzorem ubiegłych lat, 14 emerytury. To z pewnością duży zastrzyk gotówki. Warto pamiętać, że 13 i 14 emerytura to świadczenia, których nie można zablokować na poczet spłaty długu. Jeżeli taka sytuacja nastąpi należy udać się do komornika, który odblokuje pieniądze. Kolejna rzecz warta zanotowania dotyczy wypłaty świadczenia: jak już było wspomniane, jego wypłata przychodzi na konto lub jest przynoszona przez listonosza — nie ma potrzeby składania odrębnych wniosków. Osoby, które przedstawiają propozycje w załatwieniu pieniędzy próbują wykorzystać niewiedzę ludzi, doprowadzić do złego rozporządzania majątkiem, straty oszczędności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!