Wcześniejsi emeryci, a także renciści zarobią więcej. Zmiana zasad

Osoby pobierające wcześniejszą emeryturę, które jednocześnie pracują, od grudnia mogą dorobić więcej. Próg limitu zwiększył się o ponad 227 zł brutto.

Wcześniejsi emeryci, a także renciści zarobią więcej. Zmiana zasad
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 grudnia 2022

Wcześniejsi emeryci mogą dorabiać do budżetu domowego bez utraty świadczenia. Warto jednak pamiętać, że kwoty graniczne przychodu, który sprawia, że nie tracą świadczeń, zmieniają się co trzy miesiące. I tak, w grudniu tego roku ten limit się zmienił. Do końca lutego 2023 górną granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 4 536,50 zł brutto. Dodatkowy miesięczny przychód do tej kwoty nie spowoduje zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury bądź renty.

Wstrzymanie emerytury

Żeby jednak emeryt nie stracił świadczenia z ZUS, mówiąc inaczej, żeby Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wstrzymał wypłaty, dodatkowy miesięczny przychód między grudniem, a lutym nie powinien być wyższy niż 8 424,90 zł brutto.

ZUS: Cudzoziemcy stanowią już 6,5% ubezpieczonychZUS: Cudzoziemcy stanowią już 6,5% ubezpieczonychMikołaj Frączak


Najniższa granica dorabiania w porównaniu do poprzedniego okresu (wrzesień-listopad) wzrosła o 227,10 zł, a próg 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia o 421,70 zł.

Jeśli kwota, którą emeryt lub rencista dorobi do świadczenia będzie oscylowała w przedziale 70proc-130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to świadczenie będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Kwota maksymalnego zmniejszenia świadczenia

Kwota maksymalnego zmniejszenia zależy od tego, jakie świadczenie jest udzielane. W przypadku emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy jest to 691,94 zł, dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy, 518,99 zł, a także 588,19 zł — dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Jak dorabiać do renty socjalnej?

W przypadku renty socjalnej można dorabiać na tych samych zasadach, co w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy. Dla wielu osób pobierających rentę socjalną oznacza to, że ich świadczenie nie będzie zawieszane.

Jeśli przychód osoby, która jest na rencie socjalnej przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc., to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia (nie więcej jednak niż 691,94 zł, bo taka jest kwota maksymalnego zmniejszenia).

Renta socjalna zostanie zawieszona tak jak w przypadku innych świadczeń po przekroczeniu 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!