Lista zawodów zakazanych przez cudzoziemców. Ochrona dla Polaków?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad przepisami, które mają chronić polskich pracowników przed konkurencją ze strony cudzoziemców. Powstanie lista zawodów zakazanych przez cudzoziemców.

Lista zawodów zakazanych przez cudzoziemców. Ochrona dla Polaków?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 grudnia 2022

Dziennik „Gazeta Prawna” pisze o pomyśle resortu rodziny, który ma zwiększyć ochronę polskich pracowników. Idea opiera się na stworzeniu listy zawodów, w których nie będzie można zatrudniać obcokrajowców. Lista ta ma obowiązywać w sytuacji, gdy bezrobocie wzrośnie do niebezpiecznego poziomu.

– Regulacja ta będzie miała charakter fakultatywny i zostanie zastosowana, gdy stopa bezrobocia oraz liczba osób objętych zwolnieniami grupowymi będzie świadczyła o trudnej sytuacji na lokalnych rynkach pracy – tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Idea ma być zapisana w nowej wersji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, nad którą pracuje resort rodziny.

Loterie i konkursy – zobacz, dlaczego warto brać udział w akcjach organizowanych przez programy lojalnościoweLoterie i konkursy – zobacz, dlaczego warto brać udział w akcjach organizowanych przez programy lojalnościoweRafał Stępniewski

Jak zatrudnić cudzoziemca?

Aktualnie żeby zatrudnić pracownika z zagranicy musi być przeprowadzony tzw. test rynku pracy. Pracodawca musi zapytać starostę czy wśród polskich bezrobotnych są kandydaci, którzy mogą podjąć ten rodzaj pracy. Nowelizacja przepisów ma spowodować, że nie trzeba już będzie takiego testu prowadzić. Dlaczego? Obecny system wydłuża niepotrzebnie proces pozyskiwania pracowników. Zmiany jednak nie akceptują przedstawiciele MSWiA. Według nich taki proces jest potrzebny w przypadku, gdy pracodawca chce uzyskać zezwolenie na pracę dla obcokrajowców z dalszych rejonów świata.

– W związku z uwagami kwestionującymi brak tzw. testu rynku pracy w projektowanych przepisach, zamiast takiego nieefektywnego mechanizmu, proponujemy szczególne rozwiązanie, które pozwoli na odmowę udzielenia zezwolenia na pracę – zapowiada Marlena Maląg w odpowiedzi do MSWiA. W przypadku znacznego pogorszenia się sytuacji na lokalnych rynkach pracy resort rodziny będzie mógł w drodze rozporządzenia wprowadzić obowiązek wydania przez starostów listy zawodów i rodzajów prac, w których nie będą udzielane zezwolenia obcokrajowcom.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!